Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Bursa’da ‘Entegre Küme’ için birinci stratejik adım

Bursa’da ‘Entegre Küme’ için birinci stratejik adım

ateshaber ateshaber -
28 0

BURSA (İGFA) – Bursa’daki Teknik Dokuma ve Kompozit Bölümleri kümelenme ile güçlerini birleştiriyor

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı takviyeli, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen BUTEXCOMP, kesimlerin rekabet gücünü artırmaya yönelik bir aktifliğe imza attı. Daldaki firmalar ve paydaşların iştiraki Teknik Dokuma ve Kompozit Materyaller Dalı Küme Tahlil Strateji Toplantısı, BTSO Ana Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Küme Tahlil Strateji Toplantısının birinci kısmında firmalar ve proje paydaşları ile kümelenmenin değeri, Kompozit Materyal ve Teknik Dokuma Kümesi için hazırlanan ’Küme bedel zinciri ve haritası’ paylaşıldı. İkinci kısımda ise iştirakçiler, kümeler halinde tartışarak görüşlerini paylaştı.

Etkinlikte Bursa teknik dokumacılık ve kompozit gereçler kümelenme ekosistemi paha zinciri ve küme tahlili bulgularının etkileşimli oturumlarda ele alındığını kaydeden BUTEKOM Genel Müdürü Murat Kurtlar, “Yüksek büyüme potansiyeline sahip firmalara, girişimcilere odaklanarak dijital ve yeşil dönüşüm başta olmak üzere endüstrinin, sanayicimizin dönüşümüne rehberlik ediyoruz. Teknik dokuma ve kompozit dalları de bu dönüşümde kritik rol oynuyor. Bu proje kapsamında; her iki bölümde faaliyet gösteren firmalarımızın eserlerini geliştirmek, yeni pazarlara açılmalarını sağlamak, global pazarlarda daha fazla hisse alabilmelerini sağlamak, yenilikçi kapasitelerini güçlendirecek dayanaklar vereceğiz.” diye konuştu.

SONBAHARDA HUKUKÎ KİŞİLİĞE KAVUŞACAK

BUTEXCOMP Projesi Operasyon Uyum Ünitesi Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Karahan da “Teknik dokuma ve kompozit gereçlerle ilgili birleşik bir küme oluşturmayı hedefliyoruz. Kümede oluşturulan tedarik zinciriyle firmalar, birbirini tamamlayacak ve milletlerarası pazarlarda rekabet edebilir ve güzel eser satabilir noktaya ulaşacak. Türkiye’de bu alanda küme olmadığı için bu çalışmayı elzem gördük. Projenin faydalanıcısı BTSO’nun kümelenme konusunda aslında çok büyük deneyimi var. Bu son aktiflikte de, kümede tedarik zincirinin hangi ögelerden oluşacağı noktasında firmalarla görüş alışverişinde bulunduk. 4 çalıştay daha yapacağız. Eylül-Ekim ayında kümelenmeyi hukukî kişiliğine kavuşturmuş olacağız.” dedi.

Bursa teknik dokuma ve kompozit materyaller bölümü kümelenme çalışmasının gayesi, küme tahlili ve kıymet zinciri tahlili bulgularını paylaşan BUTEXCOMP Kümelenme Uzmanı Yeliz Çuvalcı da, “Firmalarımız, kamu kurum-kuruluşlarının temsilcileri ve üniversitelerimiz ile birlikte teknik dokumacılık ve kompozit kesiminde Bursa’da tüm dünyayla rekabet edebilmek için hangi adımları atacağımızı ele aldık. Tahlil, kıymet zinciri temelinde firmaların görüşleri ile şekillendireceğimiz stratejik yol haritasının birinci adımını atmış olduk. Teknik dokumacılık ve kompozit dalı, tüm dünyada büyüyen ve katma kıymeti yüksek dallar. Bursa, sanayi altyapısı ve firma gücüyle her iki dalda de dünyadaki sayılı oyuncular ortasına girebilir. Bunun için hangi alt kesimlere odaklanılması gerektiği ve hangi teknolojik kabiliyet ve süreçlerini geliştirilebileceğinin netleşmesi gerekiyor. Bizim işimiz de firmalar için bu yol haritasını netleştirmek” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir