Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bölgesel tren birinci seferine uğurlandı

Bölgesel tren birinci seferine uğurlandı

ateshaber ateshaber -
23 0

MALATYA (İGFA) – Malatya’yı Sivas üzerinden süratli tren ile buluşturacak olan“Malatya-Sivas Bölgesel Treni” Birinci Seferine Uğurlama Merasimine katılan Lider Gürkan,Malatya- Sivas Bölgesel Treni’nin Malatya’ya ve Malatyalı vatandaşlara iyi olmasını temenni etti.

Hızlı tren ile Malatya’dan Ankara’ya altı buçuk saatte gidilebileceğini söz eden Lider Gürkan, “İnsanlık medeniyetine baktığımızda teknolojinin başlangıcı olan buharın bulunması, buharın gemilerde ve raylı sistemlerde kullanılması insanlık tarihinde teknolojinin başlangıcı olarak da kıymetlendirilir. Ülkemizde de Osmanlı Devleti’nin son periyotlarında bilhassa Abdülhamid Han Dönemi’nde Anadolu ve Osmanlı topraklarında demir yolu sınırları inşa edilmiştir. Bu çizgilerden en değerlisi de Hicaz Demir Yolu Hattı’dır. Cumhuriyetimizin kuruluşu ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk, medeniyetin ulaşımdan geçtiğini belirterek, Anadolu’nun bir an önce demir ağlarla örülmesi noktasında talimatlar vermiştir. Cumhurbaşkanımızın riyasetinde demir yolunun ayağa kalkması gerektiği talimatı ile birlikte Devlet Demir Yolları Türkiye’de birinci kere süratli tren çizgileri oluşturuldu. Eskişehir-Ankara Sınırı, Ankara- İstanbul Çizgisi, Ankara- Konya Çizgisi şimdide Ankara- Sivas Sınırı ve Malatya kontağı yapıldı” diye konuştu.

Başkan Gürkan, Malatya’dan Ankara’ya gitmek isteyen bir yolcu, Malatya’da trene bindikten 6,5 saat sonra Ankara’da olacağını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir