Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bodrum’da yanan alanlara RES tepkisi!

Bodrum’da yanan alanlara RES tepkisi!

ateshaber ateshaber -
27 0

MUĞLA (İGFA) – Projeyle ilgili Yeniköy Mahallesi’nde düzenlenen halkın bilgilendirme ve sürece iştirak toplantısını protesto eden bölge muhtarları ve vatandaşlarla birlikte orada olan Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, belediye olarak bahsin yakın takipçisi olduklarını belirterek her türlü hukukî teşebbüste bulunduklarını söyledi.

Yenilenebilir güç projelerinin her vakit destekçisi olduklarını tabir eden Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, RES’lere değil, yapılmak istenen yerlerine karşı olduklarını, Fesleğen’de gerçekleşen toplantıda da çekincelerini lisana getirdiklerini belirterek, “Biz muhakkak oldu bittiyi kabul etmiyoruz. Biz bilhassa yenilenebilir gücün karşısında değiliz, bunu herkese düzgün anlatmamız lazım. Bölgede 3 tane termik santral varken, karbon emisyonu varken, çıkıp da kuru kuru bir şeye karşı çıkmıyoruz lakin şu var: Bölgemiz büsbütün doğal flora faunasıyla, endemik bitki çeşitleriyle, bölgede yaşanan yangından sonra kaybettiğimiz bütün bitki örtüsüyle birlikte önemli bir ziyan gördü. Bölgede termik santrallerin yok ettiği İkizköy ve Akbelen ormanlarını da düşünürseniz, o bölgede zati önemli bir bitki örtüsünü ve orman varlığını kaybetmiştik. Birebir vakitte bu, su kaynaklarımızı da etkiliyor negatif olarak. Bu nedenle biz, bölgemizdeki ormanların kendi doğal yapısıyla korunması gerektiğine inanıyoruz. Katiyen ormanlarımıza müdahaleyi kabul etmiyoruz, bizim emelimiz bu.” dedi.

Bölgenin turistik bir bölge olduğunu da kelamlarına ekleyen Lider Aras, “Burası bırakın bölgenin, Türkiye’nin, Akdeniz’in hatta dünyanın en değerli turizm merkezlerinden bir tanesi. Bölgemizin her alanında turizm yapılıyor. Her bölgesinde oteller var, koylarımız var, buralarda deniz turizmi yapılıyor. Bir taraftan tabiat, gastronomi, tracking turizmi, Kissebükü’ndeki tarihi kalıntılar ve bölge genelinde bulunan Leleg ve Karya kalıntıları ile bölge turizmin her çeşidine hizmet etmekte. Biz, birçok bahiste bu işlerin güzel irdelenmeden, incelenmeden bu türlü oldu bittilerle bir şey yapılması hakikat değil.” diye konuştu.

DOĞAL HAYATIN KORUNMASI ÖNCELİĞİMİZDİR

Yalıkavak Geriş’te yapılan RES’ler sonrası bölge halkının yüzlerce yıldır kullandığı alanlara artık gidemediğini kelamlarına ekleyen Lider Aras, mahkeme kararlarına karşın ilgili firmanın üretime devam ettiğini belirterek, “Biz şuna karşıyız, buna karşıyız diye oturup aktivistlik yapmıyoruz. Bizim sıkıntımız doğal ömrün korunmasıdır, turizm potansiyelinin korunmasıdır, insanların hayat alanlarının korunmasıdır. Orman deyip geçmeyiniz, ormanlar yanmış olabilir ancak o bölgeler bizim köylümüzün geçim kaynağıdır. Arıcısıyla, ormandan topladığı kekiğiyle, mantarıyla, nanesiyle, acı otuyla, beşerler ormanı bu formda kullanıyor.” dedi.

Halkın derdinin her türlü özel teşebbüsün üzerinde olduğunu belirten Lider Aras, Bodrum’daki tüm sivil toplum kuruluşlarına da seslenerek bölge halkının yanında, halkın hayat alanlarını savunmalarında onların yanında olması gerektiğini de vurguladı.

Gelen soruları ve yöneltilen tenkitleri dinleyen bakanlık yetkilileri ise kendilerinin karar verme mercii olmadıklarını, kamu kurum ve kuruluşlarının rapor ve değerlendirmelerine nazaran raporlamalar yaptıklarını söylediler.

Katılım toplantısına katılan çok sayıda vatandaş, yanan alanlara RES yapılması yerine ağaçlandırma çalışmalarının yapılarak gelecek kuşaklara bırakılmasını istediklerini söylediler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir