Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Bixby’nin papucu dama atıldı: Samsung, ChatGPT rakibi yapay zekasını geliştiriyor!

Bixby’nin papucu dama atıldı: Samsung, ChatGPT rakibi yapay zekasını geliştiriyor!

ateshaber ateshaber -
19 0

Gelişen teknolojinin ürünü yapay zeka, son yıllarda yükseliş trendine girdi. Öyle ki hayatımızın hemen yer yerinde yer edindi ve edinmeye de devam ediyor. Şu anda bu konuyla ilgili çalışmalar yürüten OpenAI ve Google gibi dev şirketler var. Bugün ortaya çıkan bir rapora göre Samsung da kendi yapay zeka dil modelini geliştiren şirketler arasına giriyor. İşte ayrıntılar…

Samsung, kendi yapay zeka dil modelini geliştiriyor!

Teknoloji dünyasında şu anda OpenAl’nın ChatGPT’si ve Google’ın Bard yapay zeka araçları öne çıkıyor. Öyle ki şimdiye kadar pek çok web sitesine, sosyal medya platformuna ve mobil uygulamaya da bu araçlar çoktan entegre edilmiş durumda ve entegrasyon sayısı da gittikçe artıyor.

Geçtiğimiz günlerde Samsung‘un ChatGPT benzeri bir yapay zeka dil modeli geliştirmeyi düşündüğü, şirket içerisinden sızdı. Bugün ise teknoloji devinin, LLM yani Large Language Model (Büyük Dil Modeli) tabanlı yapay zeka için çalışmalara başladığı ortaya çıktı.

Sammobile’in haberine göre Samsung, bunun için büyük bir insan gücü ve kaynak yatırdı. Aktarılan bilgilere göre şirket, dil modelini eğitmeye başlamak için bütün GPU kaynaklarını ayırdı ve iki ay içerisinde bu eğitimi tamamlamayı hedefliyor.

Paylaşılan bilgilere göre Samsung, eğitim çalışmaları biterse, iki ay sonra yapay zeka dil modelini duyuracak. Belge özetleme, yazılım geliştirme ve dil çevirisi gibi amaçlarda kullanılacak olan bu yapay zeka dil modelinin herkese sunulup sunulmayacağı ise belli değil. Belki de şirket, kendi projeleri için kullanmayı hedefliyor olabilir.

Aslına bakacak olursak Samsung, bundan önce ChatGPT gibi üçüncü taraf, yani kendisine ait olmayan yapay zeka çözümlerini kullanılıyordu. Hatta Google, Microsoft, Naver ve OpenAI gibi çeşitli şirketlerle görüşmeler de yürütmüştü.

Ancak Samsung, bazı personellerin ChatGPT üzerinden önemli verileri sızdırmasının ardından üçüncü taraf yapay zeka araçlarını yasakladı. Bunun üzerine şirket, kendi yapay zeka dil modelini geliştirmeye karar verdi. Bu, Samsung’un Bixby sesli asistanı için bir son olabilir. Zira şirketin, hedeflerini gerçekleştirebilirse, daha iyi bir çözümle kullanıcı karşısına çıkacağı düşünülüyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir