Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Beyin bedava: Uçaklar neden kara kutu ile aynı malzemeden yapılmıyor?

Beyin bedava: Uçaklar neden kara kutu ile aynı malzemeden yapılmıyor?

ateshaber ateshaber -
31 0

Hepimiz hayatımızda en az bir kez bir uçak kazası haberine denk gelmişizdir. Bu haberlerin bir çoğunda “uçağın kara kutusundan alınan bilgiye göre” ifadesi yer almıştır. Bilindiği üzere kara kutular birçok uçak kazasından sapasağlam olarak kurtarılmıştır. Peki bu kutular bu kadar sağlamken uçakları neden onlarla aynı malzemeden yapmıyoruz? İşte sizin için bu kara kutu sorusunun cevabı…

Kara kutuları yaptığımız malzemelerle uçakları da yaparsak herhangi bir sorun kalmaz mı acaba?

Bu soru birçok kişinin aklını en az bir kez kurcalamıştır. Sonuç olarak kara kutular çok sağlam ve bu cihazların yapıldığı maddeler ile uçakları yapmak uçak kazaları için oldukça pratik bir çözüm olabilir. Teoride yani kağıt üzerinde bu fikir oldukça kabul görebilir. Ancak bu düşünce tamamen geçersiz bir fikir ortaya koyuyor.

Öncelikle kara kutu nedir biraz ondan bahsedelim. Kara kutular aslında ismi gibi siyah renkte değildir. Uçakların kokpitlerinde yer alan turuncu kırmızı renkli bir kutudur. Renginin alacalı olması sayesinde kaza sonrasında kolaylıkla fark edilebilirler.

Kutunun içerisinde darbe emici özellikteki koruma katmanlarıyla sarılı birer alıcı bulunmaktadır. Bu alıcılar ses ve bilgi kaydı yapmaktadır. İçerisinde bulunduğu uçağın bilgisayar sistemlerinden anlık olarak bilgileri kaydeder ve bunların yanında kokpit içerisinde konuşulan her şeyi de kayıt altına alır.

Kara kutular bir uçak kazası sonrasında içerisindeki yolcu ve mürettebatın güvenliğinin sağlanması ardından aranan öncelikle parçadır. Turuncu bir kutunun içerisinde yer alan alıcı aslında uçağın neden düştüğü hakkında bilgi verir. Böylece yaşanan kazanın pilotaj, uçuş direktörü, hava trafik kontrol görevlisi veya uçakla alakalı bir sorundan ötürü mü yaşandığı ortaya çıkar. Bu da sonraki aşamalar için havacılık endüstrisine bir hız kazandırır.

Şimdi gelelim bu kadar sağlam bir madde halihazırda biliniyorken neden uçakların bu madde ile yapılmadığına. Cevap aslında oldukça basit. “Maliyet”. Öncelikle kara kutunun yapıldığı titanyum veya çelik döküm bloklar oldukça ağırlar. Bu maddeler ile üretilmiş bir uçağın ağırlıktan ötürü uçamayacağına veya böyle bir uçağı uçuracak güçteki motorların büyüklüğünü hesap ettiğimizde ortaya çıkacak jet yakıtı maliyetini düşünelim. Kısacası maliyet kaynaklı durumlar aklınızdaki soruyu olumsuz olarak yanıtlıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir