Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. BASKİ yaz için hazır

BASKİ yaz için hazır

ateshaber ateshaber -
27 0

BALIKESİR (İGFA) – Sağlıklı içme suyunun aralıksız sağlanması için dört koldan gerçekleştirildiği çalışmaların yanı sıra BASKİ takımları, mümkün büyük arızalara karşı ekipman ve gereçleriyle teyakkuzda bekliyor.

Balıkesir’e; tertemiz ve sağlıklı bir halde içme suyu ulaştırmak için aralıksız çalışan Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü (BASKİ)ekipleri, yaz aylarının gelmesiyle 3 milyona yakın artacak nüfusa yetebilmek ve sağlıklı içme suyu temin edebilmek için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bir yandan ömrünü yitirmiş içmesuyuve kanalizasyon şebeke çizgilerini yenileyen BASKİ takımları birebir vakitte;atıksu arıtma tesisi ile yeni depo üretimi, mevcut atıksu, içmesuyu arıtma tesisleri mekanik ekipmanların bakımı, içmesuyu depo ve terfi istasyonu bakım-onarımı, dere ıslahı çalışmaları, kanalizasyon şebeke çizgisi ve kuyu temizliklerini de özverili bir formda gerçekleştiriyor.

BAKTERİYOLOJİK UYGUNLUK ORANI YÜZDE 91

9 adet 1 milyon 790 bin 100 kişi kapasiteli içmesuyu arıtma tesisinden ve bin 200 farklı noktadan alınan su numuneleri“İnsani Tüketim Maksatlı Sular Yönetmeliği” yeterince; BASKİ Genel Müdürlüğü ve Halk Sıhhati Müdürlüğünce tertipli olarak denetleniyor. Şebekenin en uç noktasından yapılan ölçümlerle denetim numunelerin sonucunda Balıkesir genelinde bakteriyolojik uygunluk oranı yüzde 91 olarak belirlendi.

BAKIM TAMİRAT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Bin 154 adet sondaj kuyusu, 160 adet arsenikli arıtma çeşmesi, 148 adet terfi merkezi, bin 341 adet içmesuyu deposunun paklığı, bakım ve tamir çalışmaları, su santralleri rehabilitasyonları, mevcut kırsal mahallelerde kaptaj düzenlemeleri ve paklık çalışmalarını tamamlayan BASKİ, buraları yaz dönemine hazır hale getirdi.

EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAYAN ŞEBEKELER YENİLENİYOR

431 bin 342 metre kanalizasyon sınırı paklığı, 16 bin 294 adet kuka ve vidanjör çalışması, Körfez bölgesinde 40 bin 460 ve Güney Marmara Bölgesinde 52 bin 660 metre olmak üzere toplamda vilayet genelinde 206 bin 601 metre içmesuyu ve kanalizasyon şebeke sınırı imali tamamlayan BASKİ, Ayvalık Atatürk Bulvarı Sarımsaklı Kıyı Bölgesinde ekonomik ömrünü tamamlayan toplamda 2 bin 137metre içmesuyu şebeke sınırı yenileme çalışmaları tamamlandı.

DERELER TERTEMİZ AKIYOR

Dere ıslah çalışmalarına büyük kıymet veren BASKİ; Edremit Çayı Işık ve Dava Yolu toplamda 10 bin metre dere taban paklığı ve taş tahkimat çalışmaları, Gönen Çayı 750 metre, Burhaniye Kadıncık 100 metre, Ayvalık Küçükkuyu Mıhlı Çayı 500 metre ve Edremit Narlı Deresi 400 metre olmak üzere toplamda 11 bin 750 metre dere paklığı gerçekleştirdi. Terfi istasyonlarının koku giderim sistemlerinin faal çalışması için mevcutta bulunan koku ünitelerinin revizyonlarını sağlayan gruplar, Sarımsaklı Kıyısında bulunan TM4 Terfi Merkezi genel bakım ve tamirlerini tamamladı, etraf düzenlemesine devam ediyor. AyvalıkŞirinkent Mevkiinde bulunan Maslak Terfi İstasyonu bakım tamirat çalışmaları da gerçekleştirildi.

19 BİN 339 HEKTAR ALANDA SULAMA HİZMETİ VERİLİYOR

BASKİ Genel Müdürlüğü her yıl bünyesine kattığı yeni bir ziraî sulama tesisiyle;19 adet 5 bin 532 hektar alan açık, 39 adet 13 bin 807 hektar alan kapalı olmak üzere toplamda 58 adet 19 bin 339 hektar alandasulama hizmeti veriyor. Sulama dönemi öncesinde işletme sorumluluğunda bulunan 19 adet açık sulama tesisinin hazırlık çalışmaları kapsamında; yaklaşık 300 bin metre çizginin paklık ve yabancı ot uğraşı yapıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir