Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Azerbaycan Alat Hür İktisat Bölgesi ASO üyelerine yeşil ışık yaktı

Azerbaycan Alat Hür İktisat Bölgesi ASO üyelerine yeşil ışık yaktı

ateshaber ateshaber -
25 0

Tural ŞAHBAZLI / KAHRAMANMARAŞ (İGFA) – Ankara Sanayi Odası (ASO) toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Dr. Reşad Mammadov, ASO Lideri Seyit Ardıç, Alat Özgür Ekonomik Bölgesi İdare Şurası Lideri Valeh Alasgarov, Büyükelçiliğin İktisattan sorumlu diplomatı Ceyhun Halilov, Azerbaycanlı iş insanları ve çok sayıda ASO Üyesi endüstrici katıldı.

Programın açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Lideri Seyit Ardıç, 2013’ten bu yana Azerbaycan’ın Türkiye’ye ihracatının 5 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, “Bu yılın birinci dört ayında şimdiden 380 milyon dolara ulaştı. Azerbaycan’ın ülkemize ihracatının artış suratı son beş yılda yüzde 20’yi geçti. Bu büyük bir muvaffakiyettir. İhracat artış suratı son beş yılda yüzde 10’u geçti. Bu yılın birinci dört ayında yüksek bir performansla Azerbaycan’a 847,5 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştık. Şu anda Azerbaycan’da 5 bine yakın Türk şirketi kayıtlı. Türkiye’de ise 2 bin 500’den fazla Azerbaycan şirketi faaliyet gösteriyor. Türk şirketleri, Azerbaycan’da hayata geçirilen 17 milyar dolar kıymetindeki 450’ye yakın projeye katıldı” dedi.

Alat Özgür Ekonomik Bölgesi’nin kendine mahsus bir kanunu olduğunu belirten Büyükelçi Mammadov ise, Azerbaycan Gümrük Kanunun bu kümenin içinde çalışmadığını belirtti. “Bu yatırımcılar için uygun bir fırsat” diyen Mammadov, “Avrupalı ve Çinli şirketlerin bölgede önemli yatırımları bulunmaktadır. Burada oluşturulacak fabrikalar, Azerbaycan’a yeni teknoloji getirecek. Azerbaycanlılar orada istihdam edilecek. Ham unsurları Azerbaycan’dan alıp kullanacaklar hem de Azerbaycan iktisadına katkı sağlayacak. Eserlerin yüzde 25’i Azerbaycan’ın iç pazarında satılacak, bu da paranın yurt dışına gitmemesini sağlayacak” diye konuştu.

Açılış konuşmaları sonrasında Alat Özgür İktisat Bölgesi Lideri Valeh Alesgerov bölgenin tanıtımına ait sunum yaptı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir