Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Apple Vision Pro neden pahalı? İşte maliyeti arttıran o parça!

Apple Vision Pro neden pahalı? İşte maliyeti arttıran o parça!

ateshaber ateshaber -
24 0

Apple geçtiğimiz hafta yaptığı WWDC Konferansında “son bir şey daha” diyerek bombayı patlatmıştı. Sanal ve gerçek dünyayı birleştiren gözlüğü Apple Vision Pro’yu tanıtan Apple ürünün satışa çıkacağı fiyatı da açıklamıştı. Ancak ürünün neden pahalı olduğundan bahsedilmemişti. İşte “Apple Vision Pro fiyatı neden yüksek?” sorusuna cevap olacak haberimizin detayları…

Apple Vision Pro fiyatı neden yüksek? Hangi parça pahalı?

Apple’ın yeni ürünü Vision Pro özellikle Kore ekran paneli sanayisi için büyük bir şans. Marka Vision Pro’nun ekranları için birçok farklı firma ile çalışacak. Bu firmalar arasında işin en önemli kısmınıysa Sony ve LG Display yürütecek. Yani 2 dev ekran üreticisi tek bir Apple ürünü için çalışacak

Apple Vision Pro’nun hem içerisi hem de dışarısında toplamda 2 adet ekran kullanılacak. Bu ekranların özellikleri de birbirinden farklı. Cihazın dışında kullanılacak olan paneller OLED teknolojisine sahip. Vision Pro’nun içerisinde yer alacak olanlarsa “micro-OLED” teknolojisine sahip paneller olacak. Böylece iç kısımda göz ile yakın mesafedeki çözünürlük kalitesi korunmuş olacak.

Dış kısımdaki OLED paneller LG Display markası tarafından yıllardır üretilen ve her geçen gün üretim maliyetleri azalan paneller olacak. LG tarafından üretilecek ekranların maliyetiyse parça başına 30 ABD doları olacak. Ancak iş Sony tarafından üretilecek olan iç “micro-OLED” panellerde değişiyor. Burada ciddi bir maliyet artışı söz konusu.

Micro-OLED paneller adından da anlaşılacağı üzere daha küçük alanlarda daha fazla piksele sahip. Bu da görüntü kalitesindeki ciddi artış anlamına geliyor. Sony tarafından üretilecek olan Vision Pro micro-OLED panelleri her cihazda 2 adet olacak. Bu panellerinse tanesi 350 ABD dolarına mal oluyor. Yani bir cihazda 700 dolar üretim maliyeti anlamına gelmekte.

11 Haziran güncel verilerine ve ekran sektörü ve menkul kıymetler sektöründeki kaynaklara göre Vision Pro’nun üretim maliyeti yaklaşık 1519 ABD doları civarında. Ürünün satış fiyatıysa 3 bin 499 ABD doları. Maliyet fiyatı üzerinden değerlendirme yaparsak Sony tarafından üretilecek olan micro-OLED panellerin maliyetin yarısını kapsadığını görüyoruz. Bu da aslında Vision Pro fiyatı neden yüksek sorusuna gösterilebilecek bir neden olarak karşımıza çıkıyor.

Peki siz Apple Vision Pro fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir