Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Apple Vision Pro fiyatıyla dudak uçuklatıyor! Ucuz modeli çıkacak mı?

Apple Vision Pro fiyatıyla dudak uçuklatıyor! Ucuz modeli çıkacak mı?

ateshaber ateshaber -
29 0

Apple, geçtiğimiz gün merakla beklenen WWDC 2023 etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında ilgi odaklarından biri de uzun zamandır beklenen karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro oldu. Karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro ayrıca fiyatı ile de dikkat çekti. Uzmanlar ise pahalılığın sebebinin farklı olduğunu söylüyor.

Apple, daha ucuz bir karma gerçeklik gözlüğü mü sunacak?

Sanal gerçeklik gözlükleri gün geçtikçe daha çok hayatımızda yer almaya başlıyor. Apple’ın dün gerçekleştirdiği WWDC 2023 etkinliğinde ise karma gerçeklik gözlüğü sektörüne yeni soluk geldi. Şirket, yeni Vision Pro karma gerçeklik gözlüğünü gün yüzüne çıkardı.

Sahip olduğu özelliklerin yanı sıra karma gerçeklik gözlüğü fiyatıyla da dikkat çekti. Önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacağı söylenen AR/VR gözlük için belirlenen fiyat 3 bin 499 dolar oldu. Bu da günümüz kuruyla vergisiz 75.246 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Vision Pro’nun içinde bir M2, yeni R1 çipi, bir düzine kamera ve bir sürü sensörün olduğunu göz önüne aldığımızda üretiminin bir servete mal olduğunu söylemek mümkün. Ancak uzmanlara göre Apple’ın bu kadar pahalı bir ürünü piyasaya sürmesinin nedeni farklı.

Uzmanların belirttiğine göre Apple, Vision Pro’nun çok fazla kişinin elinde olmasını istemiyor. Ürünün gelecek yılın başlarında piyasaya sürüleceğini dikkate aldığımız zaman bu durum kullanıma sunulması için altı aylık bir bekleme anlamına geliyor. Apple genellikle ürünleri kullanıma sunulmadan önce bu kadar erken duyurmuyor.

Ayrıca Vision Pro’nun ilk olarak ABD’de satışta olacak. Diğer ülkeler ise Vision Pro’yu satın almak için bir yıl ya da daha fazla bekleyecek. Uzmanlar ise karma gerçeklik gözlüğünün piyasaya sürülmesinden önce daha ucuz bir versiyonu olabileceğine dair iddialarda bulunuyor.

Peki, siz Apple Vision Pro fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın! Vision Pro ile ilgili videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir