Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Apple Samsung’un eski özelliğini 6 yıl sonra Vision Pro’ya getirdi!

Apple Samsung’un eski özelliğini 6 yıl sonra Vision Pro’ya getirdi!

ateshaber ateshaber -
33 0

Apple dün merakla beklenen WWDC Konferansını düzenledi. Yeni yazılım ve teknolojilerini paylaşan marka etkinlik sonundaysa son bir şey daha diyerek bombayı patlattı. Apple’ın gerçeklik ve sanal dünyayı birleştiren gözlüğü Apple Vision Pro tanıtıldı. Herkesin büyülendiği o anda bir şey dikkatlerden kaçmadı. Apple eski bir Samsung özelliğini yıllar sonra tekrar gündeme getirdi. İşte o özellik ve detayları…

Galaxy Note 7, S8 ve S9’un ardında sıra Apple’a geçti!

Apple dün tanıtımını yaptığı yeni Vision Pro ile gerçek dünyayı sanal bir dünya ile birleştirdi. Basitçe anlatmamız gerekirse hepimizin özellikle bilim kurgu filmlerinde izlediği bilgisayarlı gözlükler Apple sayesinde gerçek oldu diyebiliriz. Tabi bu sanal gözlük kişiye özel bir ürün olduğu için bazı güvenlik önlemleri alınması gerekiyor.

Apple cihaz içerisindeki verilerinizin gizliliği açısından telefonlarında kullandığı Face ID özelliğine benzer bir özelliği Vision Pro ile getirdi. Buna göre ürünü açıp kullanmanız için cihaz iris taraması yapacak. Yani gözleriniz cihazın kilit ekranı şifresi olacak. Fakat aslında bu özellik yeni değil. Bundan 8 yıl önce piyasaya sürüldü.

Fujitsu tarafından piyasaya sürülen özellik ilk olarak 2015 yılında gündeme geldi. İlerleyen günlerde iris taraması Microsoft Lumia 950 ile telefonlara gelmiş oldu. Daha sonraysa Samsung bu olaya el attı ve birçok amiral gemisi telefonunda kullandı.

İris tarama özelliği Samsung ile yaygınlaşmaya başladı. O dönem parmak izi kilitleri yeni yeni telefonlara entegre edilirken iris tarama özelliği bir devrim niteliğindeydi. Birçok Samsung uygulaması ile entegre çalışan özelliğin tek problemi yeni olduğu için yavaş olmasıydı. Özellik bu yüzden birçok ağır eleştiri aldı. Kullanıcılarda bu soruna bir çözüm bulunamaması yüzünden özelliği kullanmayı bıraktı. Samsung amiral gemisi modelleri S8 ve S9’da bu özelliği kullandı ancak 2019 yılında S10 ile iris taraması rafa kaldırdı.

Aradan geçen süreçte iris tarayıcısı her ne kadar başarısız bir girişim olarak görülse de bugün Apple kendi iris tarayıcısını tanıttı. Apple o dönem bu özelliği iPhone’lara getirebilirdi. Ancak marka tam istediği kaliteye ulaştırmadan ürünü tanıtmak istememiş olabilir. Aradan geçen 8 yıllık sürece bakıldığındaysa iris tarayıcılarının tam kapsamlı olarak çalışma potansiyeli taşıdığını söyleyebiliriz. Vision Pro ile bunu göreceğiz.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir