Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Akıllı telefonunuzu her gece kapatıp açın! İşte sebebi

Akıllı telefonunuzu her gece kapatıp açın! İşte sebebi

ateshaber ateshaber -
20 0

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, siber güvenlik tehditlerine karşı akıllı telefon kullanıcılarını uyardı. Abanese’ye göre akıllı telefonlar günde en az bir kez yeniden başlatılmalı. Bu alandaki uzman isimler, teknolojik aletlerin açılıp kapatılmasının arka planda çalışan kötü amaçlı yazılımları belirlemeye yardımcı olacağını söylüyor.

Avustralya Başbakanından akıllı telefonunuzu en az bir kez kapatın çağrısı

Sidney Teknoloji Üniversitesinde çalışan birtakım siber güvenlik ekibi, telefonun her gün yeniden başlatılmasını tavsiye etti. Bu sayede arka planda kullanıcı verilerini toplayan uygulamaların ve işlemlerin zorla kapatılacağı dile getirildi.

Akıllı telefonunuzun açıkken uygulamaları kapatmanız da işe yarayacaktır. Ancak telefonu tamamen kapatıp açmak kötü niyetli işlemleri tamamen iptal ederek tam koruma sağlayabilir. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese tarafından önerilen bu strateji, hackerların sizi düzenli olarak takip etmesinin de önüne geçecektir.

New South Wales Üniversitesinde siber güvenlik alanında çalışan bir dizi araştırmacı da benzer bir öneride bulundu. Akıllı telefonun internet bağlantısının kesilmesinin riskleri en aza indireceğini ifade etti. Ancak yine de şifre gibi önemli verilerin çalınması durumda, tek başına telefonu kapatmanın koruma sağlamayacağını bilmelisiniz.

Uzmanlar, telefonun düzenli olarak kapatılıp açılmasına ek olarak, uygulamalara ve verilen izinlere de dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle konumunuzu takip eden ve sesinizi dinleyen uygulamalar gizliliğinizi tehlikeye atabilir.

Akıllı telefonların her gün yeniden başlatılması basit bir siber güvenlik önerisi olarak sunuluyor. Özellikle Avustralya Başbakanı tarafından da önerildiğini göz ardı etmemek lazım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir