Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. AGÜ, Dünya üniversiteleri ortasında birinci 200’de

AGÜ, Dünya üniversiteleri ortasında birinci 200’de

ateshaber ateshaber -
23 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) dünya üniversiteleri ortasında birinci 200’e girdi. Dünyanın en itibarlı yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education’ın (THE) 2023 Toplumsal Tesir Sıralaması’nda dünya üniversiteler ortasında birinci 200’e giren AGÜ, memleketler arası başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Bu yıl Suudi Arabistan’ın Thuwal Kentinde düzenlenen Global Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi’nde (The Küresel Sustainable Development Congress) açıklanan TIMES’ın Toplumsal Tesir Sıralamasında 112 ülkeden 1591 üniversite listelendi.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları (SKH) göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada AGÜ, dünyadaki tüm üniversiteler ortasında 101-200 bandında yer aldı.

AGÜ, Türkiye’de İTÜ’nün akabinde 2’inci sırada yer alırken, AGÜ’yü ODTÜ (101-200), Hacettepe (201-300), Yıldız Teknik (201-300), Erciyes (301-400), Özyeğin (301-400) ve Sakarya (301-400) üniversiteleri izledi.

Dünya sıralamasında Yoksulluğa Son kategorisinde 28’inci, Emeller İçin Paydaşlıklar kategorisinde 74’üncü, Nitelikli Eğitim kategorisinde 98’inci sırada yer alan AGÜ, gerçekleştirdiği topluma katkı sağlayan çok sayıda aktiflik ve proje sayesinde geçen yıla nazaran performansını 6 puan daha yükseltti.

Geçtiğimiz günlerde, Hansa Üniversiteler Birliği tarafından oluşturulan ve ABD’nin Florida eyaletindeki Florida Gulf Coast Üniversitesi’nde düzenlenen merasimde açıklanan 2023 WURI Dünya Yenilikçi Üniversiteler listesinde de 15’inci sırada yer alan AGÜ, Türkiye’den listeye giren tek üniversite olmuştu.

Dünyanın en yeterli üniversiteleri ortasına girme muvaffakiyetini kıymetlendiren Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, AGÜ’nün kuruluşundan beri eğitim, araştırma ve topluma katkıya büyük kıymet verdiklerini belirterek “Eğitim ve araştırmanın yanısıra yeni jenerasyon üniversitelerin en değerli ayırt edici özelliği olan topluma olumlu katkı yapma konusunda da dünyanın en genç ve başkan üniversitesi olduk” dedi.

Dünya sıralamasında birinci 200’de Türkiye’den AGÜ, İTÜ ve ODTÜ’nün, dünyadan da M.I.T. üzere esaslı ve başarılı üniversitelerin yer aldığını kaydeden Rektör Yılmaz hem Türkiye’nin hem de dünyanın en âlâ üniversiteleri ortasında olmaktan memnuniyet duyduklarını tabir etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir