Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Abonelik ve şifre savaşları kızıştı: Netflix işleri tersine çevirdi!

Abonelik ve şifre savaşları kızıştı: Netflix işleri tersine çevirdi!

ateshaber ateshaber -
24 0

Netflix geçtiğimiz haftalarda abonelik sistemlerinde bir yeniliğe gitmişti. Şifre paylaşımı yapmanın cezalandırıldığı sistemde ilk etapta gelen veriler ve tepkiler işlerin kötüye gittiğini gösteriyordu. Ancak Netflix kararlı duruşunu bozmadı. Son gelen verilere bakıldığındaysa savaşı Netflix kazandı gibi gözüküyor. İşte Netflix şifre paylaşım yasağı savaşı ile ilgili son detaylar…

Netflix şifre paylaşım yasağı ile abonelik sayısını arttırıyor!

Konuyla ilgili kısa bir özet geçmek gerekirse Netflix’in şifre paylaşım yasağını duymuşsunuzdur. Yeni gelen Netflix kuralına göre şifre paylaşımı yaptığınız kişilerle aynı ev içerisinde yaşamanız gerekiyor. Yani aile fertleriniz veya ev arkadaşlarınız bu kapsama dahil. Şifrenizi paylaştığınız kişilerle uzak konumlar arasında giriş yapmanız halinde yasak kapsamına girmiş oluyorsunuz.

Bu yasağa göre şifre paylaşımı yaptığınız her kişi için Netflix’e 8 ABD doları ödemeniz gerekiyor. Daha sonrasındaysa marka tarafından bu kişilerin Netflix hesabı satın almasıyla ilgili bir uyarı yapılıyor. Yasak ilk geldiğinde birçok kullanıcı tepki gösterdi. Hatta Amazon Prime Video UK, konuyla ilgili olarak Netflix ile alay ettiği bir Twitter paylaşımı yaptı. Ancak son gelen veriler bu savaşı Netflix’in kazandığını gösteriyor.

Antenna adlı bir araştırma şirketi Netflix’in yasakları başlattığı dönemden itibaren topladığı verileri paylaştı. Şirket 2019 yılından beri Netflix abonelik verilerini kaydediyor. Bu kapsamda ortaya çıkan verilere bakıldığında şifre paylaşım yasağının gelmesinden sonraki 2 gün içerisinde toplamda 200 bini aşkın yeni kullanıcı Netflix’e abone oldu. Bunu takip eden diğer günlerdeyse yeni gelen kullanıcı sayıları 80 bin, 75 bin, 50 bin şeklinde devam etti.

Hatta Antenna tarafından kaydedilen verilere bakıldığında Covid-19 pandemisinin başladığı Mart ve Nisan 2020 tarihlerine bakıldığında şifre paylaşım yasağında gelen yeni kullanıcı sayısının pandemi dönemi gelen kullanıcı sayısından çok daha fazla olduğu bildirildi.

İnsanların belki de en çok sıkılıp dijital medyaya yöneldiği dönemden bile fazla yeni kullanıcının sisteme gelmesi abonelik savaşının şu anda Netflix zaferi ile bittiğini gösteriyor. Ancak ilerleyen süreçlerde rakip medya platformlarının hamleleri ve kullanıcıların düşüncelerinin değişmesi ile birlikte savaşın seyri nasıl ilerler sorusunaysa bir cevap veremiyoruz.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir