Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. AB açıkladı: Apple bunu yapmazsa iPhone yasaklanabilir!

AB açıkladı: Apple bunu yapmazsa iPhone yasaklanabilir!

ateshaber ateshaber -
33 0

Avrupa Birliği sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar atmak için akıllı telefon pillerini ele aldı. Buna göre Apple’ın, iPhone bataryalarını kullanıcılar tarafından kolayca değiştirilebilir hale getirmesi gerekiyor. Avrupa Parlamentosunda görülen karar; iPhone, iPad ve Mac gibi diğer cihazların da bataryalarını kapsıyor.

iPhone, “kolayca değiştirilebilir” bataryalara sahip olmak zorunda

AB Parlamentosunda onaylanan yönerge kapsamında Apple dahil olmak üzere akıllı telefon üreten şirketler, “kolayca değiştirilebilir” bataryalar üretmek zorunda. Mevzuata göre “kolayca değiştirilebilir” terimi; özel araçlara, termal enerjiye veya solvente ihtiyaç duymadan tamir edilmesi anlamına geliyor.

Parlamentodan gelen açıklamaya göre bu yönerge, sürdürülebilirlik alanı düşünülerek hazırlandı. Amaç ise kullanıcıların pillerini kolayca değiştirmelerini sağlamak. Değiştirilebilir pillerin yanı sıra, elektrikli otomobillerde kullanılanlar pillerin de geri kazandırılması hedefleniyor.

AB’nin koyduğu yeni hedefler arasında 2023’te yüzde 45, 2027’ye kadar yüzde 63 ve 2030’a kadar yüzde 73’lük atık taşınabilir pil toplama bulunuyor. Mevzuat; lityum, kobalt, bakır, kurşun gibi malzemeler için özel geri kazanımlar da hedefliyor.

Öte yandan üreticilerin batarya konusunda daha şeffaf ve ayrıntılı olması gerekiyor. Buna göre teknolojik aletlerde; kapasite, performans, dayanıklılık, kimyasal bileşim ve “geri dönüştürülebilir” sembolünü gösteren etiketler ve QR kodları yer alacak.

Apple’ın AB tarafından hazırlanan yönetmeliğe nasıl bir tepki vereceği şimdilik belirsiz. Ancak şirket, iPhone kasalarını pillerin kolayca değiştirilebileceği şekilde tasarlamıyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir