Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. 2. elde 2012 modeller revaçta

2. elde 2012 modeller revaçta

ateshaber ateshaber -
25 0

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin önde gelen 2. el araba ilan platformu otomobilim.com, mayıs ayının ikinci el ilan datalarını paylaştı.

Mayıs ayında ilanlarda en çok 400.000 TL’ye kadar olan araçlar yer alırken, ay boyunca ilanlarda en çok görülen 5 kategori, 10 marka, 10 araba modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt cinsleri, vites cinsleri, motor hacimleri, km. pahaları üzere temel datalara nazaran kategorize edilen tahlil oranlara ve tablolara şöyle yansıdı:

Platformda Mayıs ayında ikinci el araç ilanlarının yüzde 70’ini arabalar oluşturdu. Arabaları hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izlerken, traktör ve tarım iş makinaları üzere ilanlar ise yüzde 2’lik kısmı oluşturdu.

İLANLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN MARKA VE MODELLER

arabam.com’daki ilanlarda en çok görülen markalar sırasıyla Renault, Fiat, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen oldu. İlanlara model özelinde bakıldığında mayıs ayında en çok ilan verilen araba modelleri sırasıyla Clio, Astra, Megane, Focus, Egea, Corolla, Passat ve Polo oldu. Bu modelleri de sırasıyla Honda Civic ve Volkswagen Golf takip etti.

Yayınlanan 2. el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında da Dacia Duster yüzde 19 ile ilanlarda en çok yer alan model oldu.

Duster modelini sırasıyla Nissan Qashqai, Kia Sportage, Hyundai Tucson, Volkswagen Tiguan, Peugeot 3008, Mitsubishi L 200, Fiat Egea Cross, Kia Sorento ve Nissan Juke modelleri izledi.

MAYIS İLANLARDA EN ÇOK 2012 VE 2011 MODEL ARAÇLAR GÖRÜLDÜ

Mayıs ayında en fazla ilan verilen araçlar, yüzde 6,8 oranı ile 2012 yılına ilişkin modeller oldu. İkinci sırada yüzde 6,3 ile 2011 ve yüzde 6 ile 2015 ve 2016 model araçlar yer aldı. 2000 yılı ve öncesine ilişkin araçlar ise ilanların yüzde 15’ini oluşturdu.

DÜZ VİTESLİ ARAÇLARIN İLAN ORANI DEĞİŞMEDİ

Şanzıman tipine nazaran ilanların dağılımında Mart ve Nisan aylarında olduğu üzere Mayıs ayında da en büyük hissenin düz vitesli araçlarda olduğu gözlendi. Düz vitesli araçlar ilanların yüzde 68’ini oluştururken otomatik vitesli araçlar ilanların yüzde 19’unu, yarı otomatik vitesli araçlar da ilanların yüzde 14’ünü oluşturdu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir