Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. 1 yılda 10 milyon KWH elektrik üretti

1 yılda 10 milyon KWH elektrik üretti

ateshaber ateshaber -
29 0

MERSİN (İGFA) – Dünyanın en pak ve emniyetli yenilenebilir güç kaynaklarından biri olan güneş gücünü kullanan MESKİ, tesislerinin gereksinimi olan enerjiyi üretme amacıyla yararlı yatırımlar yapmaya devam ediyor. Günümüzde artan güç ihtiyacı, güç kaynaklarının süratle tükenmesi, tüketimin etrafa verdiği ziyan, birçok ülkenin kullanımda dışa bağımlı olması üzere nedenler, güç tasarrufunu her alanda mecburilik haline getiriyor. MESKİ Genel Müdürlüğü, bu üzere aksiliklerin önüne geçmek, tasarruf sağlamak ve güç verimliliği gerçekleştirmek gayesiyle Toroslar, Tarsus ve Yenişehir ilçelerinde bulunan su depolarında, 2.82 MWp gücünde Çatı Tipi Güneş Güç Santralleri kurarak, bu tesislerdeki güç tüketimlerinin tamamına yakınını güneşten karşılamaya başladı. Güç tüketimindeki yenilenebilir ve pak güç oranını artırmayı amaçlayan MESKİ, 2 adet atıksu arıtma tesisinde bulunan toplam 2 bin 700 kW şurası gücü olan Biyogaz Güç Santralleri ile güç gereksinimini karşılıyor.

MESKİ, 2022’de yenilenebilir güç kaynaklarından 9.9 milyon kWh elektrik üretti

2022 yılında yenilenebilir güçten toplam 9 milyon 890 bin kWh elektrik üreten kritik tesislerinde de bu enerjiyi kullanan MESKİ, 1 yılda yaklaşık 65 bin 939 hanenin bir aylık elektrik muhtaçlığına (1 hanenin aylık tüketimi 150 kWh olarak temel alındı) muadil elektrik gücü üretti. Üretilen güç ile toplam 4 bin 866 ton karbondioksit salınımının engellenmesi sebebiyle, 11 bin 840 ağacın hayatı da kurtarılmış oldu.

Hayata geçirilecek yeni projelerle birlikte MESKİ’nin güç verimliliği de artıyor

Sahip olduğu güç üretim santralleri ile pak güç kullanımına verdiği kıymeti gösteren MESKİ, yeni gerçekleştireceği projelerle güç üretim kapasitesini artırmayı ve birebir vakitte tüketim tesislerinde geliştirdiği güç verimliliği projelerini de hayata geçirmeyi hedefliyor. Gücün verimli kullanılmasının kıymetine dikkat çeken MESKİ, Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi, Tarsus Atıksu Arıtma Tesisi, Berdan İçme suyu Arıtma Tesisi ve Toroslar ilçesinde bulunan 3 içme suyu terfi istasyonunda, yaklaşık 12 MW Güneş Gücü Santralleri kurmayı planlıyor.

Ayrıca, 2023 yılında hayata geçireceği projelerle, heyeti güneş gücü gücünü yaklaşık 15 MWp’e çıkarmayı hedefleyen MESKİ, bu sayede toplam tüketiminin yaklaşık yüzde 18’ini, yenilenebilir kaynaklardan sağlayabilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir