Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. 1 Temmuz’dan sonra uçuşlar ertelenebilir: Suçlusu şimdiden belli!

1 Temmuz’dan sonra uçuşlar ertelenebilir: Suçlusu şimdiden belli!

ateshaber ateshaber -
23 0

Teknoloji dünyasının en önemli gelişmelerinden biri olan 5G teknolojisi çoğu ülkede faaliyet göstermeye başladı. Ne yazık ki ülkemizde hala bulunmuyor. 5G teknolojisi kullanıcılara ne kadar faydalı olsa da bir zararı gün yüzüne çıktı. Bu teknoloji yüzünden bazı uçuşlar ertelenebilir. Peki bundan hangi uçaklar etkilenir ve nasıl etkilenir?

Uçuşlar neden ertelenebilir?

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, kalan son yolcu jetlerinin altimetrelerini 5G parazitiyle başa çıkacak şekilde yükseltmemesi halinde 1 Temmuz’dan itibaren bazı havayolu gecikmeleri veya iptalleri olabileceğini söyledi. Birçok şirket bu duruma hazırlıklı olduğunu belirtse de donanım açısından bu duruma hazırlıklı olmayan şirketler de bulunuyor.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), 5G C-bandı sinyallerinin, yolcu jetlerinin yerden ne kadar uzakta olduklarını ölçmek için kullandıkları ve pilotların düşük görüşle iniş yaparken güvendikleri radyo dalgası yayıcılarına müdahale edip zarar verebileceği görüşünde. Bu da yolcuların güvenliği için büyük bir sorun teşkil edebilir. Bu nedenle Federal Havacılık İdaresi tarafından bazı kararlar alındı.

Havayollarının bu parazite dayanıklı yeni ekipmanı Şubat 2024’e kadar yerleştirmesi gerekmese de, 1 Temmuz’a kadar C-bandı 5G sinyalleri etrafında çalışması onaylanmayan yolcu jetlerinin belirli düşük seviyelere inmesine izin verilmeyecek. Şubat 2024’ten sonra ise bu ekipmanın tüm yolcu jetlerine yerleştirilmesi ve tüm uçakların bu duruma hazırlıklı olması bekleniyor.

Uçakların yüzde 80’inden fazlasının modernize edilmesiyle ABD iç hava yolu filosunun çoğu bu duruma hazırlandı. Ancak ABD’ye uçan uluslararası jetlerin yaklaşık yüzde 65’inin hala bu duruma hazır olmadığı belirtiliyor. Küresel havayolu grubu Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, havayollarının kesintileri önlemek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını ve ABD’ye uçuşlar için gerekli altimetrelere sahip uçakları tercih edeceklerini söyledi.

Air India havayolu şirketi tüm uçaklarının bu duruma hazırlıklı olduğunu söyledi. Ancak Delta Air Lines ve JetBlue sırasıyla 190 uçak ve 17 uçakla bu tarihi kaçıracak. Dolayısıyla bu şirketlerde 1 Temmuz’dan sonra uçuş ertelemeleri veya iptalleri başlayabilir.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir