Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Yem Rasyon Üretim Merkezi’nde sona gerçek

Yem Rasyon Üretim Merkezi’nde sona gerçek

ateshaber ateshaber -
27 0

ERZURUM (İGFA) – Kent ve bölgedeki ziraî üretime katkı sunması için Pasinler ilçesinin Ügümü Mahallesi’nde inşa edilen dev yatırımın açılışına sayılı günler kaldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Sekmen, mevzuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Kaba Yemden Yem Rasyon Üretim Merkezimiz tam kapasiteyle üretime başladığında çiftçilerimizin yem gereksinimi düşük maliyetle karşılanabilecek” dedi. “Kaba yemler tek başına hayvan beslenmesinde hayvanların muhtaçlığı olan besin hususlarının karşılanmasında kâfi olmamaktadır” diyen Lider Sekmen, şu kaydı düştü: “Kaba yemlerin yanında hayvanların muhtaçlığı olan proteinlerin verilmesinde kesif yemlerin de kullanılması gerekmektedir. Üretim tesisimiz belirlenen oranlardaki karışımları bir ortaya getirerek çiftçilerimizin muhtaçlığı olan rasyonları üreterek öncelikle ilimiz ve hinterlandı, sonrasında da bölge hayvancılığının gelişimine katkı sunacaktır.”

PROTEİN ORANI YÜKSEK YEMLERİN ÖNEMİ

Başkan Mehmet Sekmen, protein oranı yüksek yemlerin ehemmiyetine vurgu yaparak, şöyle devam etti: “İlimizde geçen yılın bilgilerine nazaran 801.591 adet büyükbaş, 1.002.118 adet de küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Besi hayvanları kış aylarının uzun geçmesi nedeniyle 180 gün üreticilerin depoladıkları yemler ile beslenmektedirler. Kaba yemlerin kâfi olmaması ve besin muhtaçlığının karşılanmasında kaliteli ve protein oranı yüksek yemler hayvancılığın gelişimi için elzemdir. Yaz aylarında meraya bağımlı olarak yapılan hayvancılık için beslenme muhtaçlığı karşılansa da hayvanlardan yüksek randıman alınabilmesi için yemlenme gerekmektedir.

Tesisimizde çiftçilerimiz, kaliteli ve ucuz yem rasyonları ile destekleneceklerdir. Ayrıyeten üreticilerin yem maliyetleri de böylece aşağı çekilecektir. Hazırlanan yemler isteğe nazaran 25 – 50 kilogram, büyük işletmeler için ise 1000 kilogram aralığında paketlenecek ve muhtaçlık duyan üreticilerimizin hizmetine sunulacaktır. Tesisimizle birlikte hayvan beslenmesinin en değerli yapı taşı olan kaliteli ve protein oranı yüksek rasyonlar ile hem üretici hem de kent iktisadı kazanacaktır.”

ÜRETİM MERKEZİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Üretim etabında silaj çukurlarında bulunan mısır silajı ve kaba yemler (Yonca, Korunga, Fiğ v.b.) götürücü helezon yardımı ile istenilen dozajlarda kırıcı ünitesine aktarılır. Kırıcıdan geçen yemler, hububat silolarında depolanan arpa, buğday, mısır ile istenilen dozajlarda götürücü sistem ile yem karma ünitesine aktarılır. Yem karma ünitesine melas deposunda bulunan ve istenilen dozajlarda aktarılan melasın da eklenmesi ile karıştırılma sürecine geçilir. Karışım sisteme entegre edilen 25-50 kilogram paketleme ünitesi ve 1 ton paketleme ünitesi yardımı ile paketlenerek üreticilerin kullanımına sunulur.

DEV TESİSİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Saatte 10 ton yem rasyon üretim kapasitesine sahip olan tesis, günlük 10 saat çalışma prensibine nazaran 100 ton karma yem üretebilecek. Yıl uzunluğu çalıştığında 36 bin 500 ton karma yem üretme imkânına sahip olan merkez, 80 ton kapasiteli kantar, 5 adet 50 x 15 metre boyutunda silaj çukuru, götürücü helezon, kırıcı ünitesi, 50 ton ve 10 ton kapasiteli melas tankları, 50 ton kapasiteli 4 adet hububat silosu, yem karma, dozajlama, 25-50 kilogram paketleme sistemi, 1 ton paketleme sistemi ve otomasyon sistemi üzere ünitelerden oluşuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir