Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Vize krizi büyüyor

Vize krizi büyüyor

ateshaber ateshaber -
30 0

İSTANBUL (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan da Avrupa’nın vize pürüzünü “siyasi şantaj” olarak tanımlayıp en kısa müddette tahlil iletisi verdi. Turistler, iş dünyası, ve sanatkarlar da vize mağdurları ortasında yer alıyor. Bölüm temsilcileri sorunun biran evvel çözülmesini bekliyor.

TATİL PLANI YAPANLAR DİKKAT!

Türkiye’nin Schengen vizesi sorunu, pandemide uzaktan çalışmaya geçilmesi, seyahat yasakları ve çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerinin işçi azaltmasıyla başladı. Lakin pandemi sonrasında seyahatlerin tekrar açılmasıyla Türkiye’den artan vize müracaatları karşılanmamaya başladı. Son 2 yılda sorun adeta bir kangren haline geldi. Türk vatandaşları vize için randevu alamamaya, vize müracaatlarının sonuçlanması aylar sürmeye fakat en değerlisi çok sayıda vize başvurusu reddedilmeye başladı. Schengen vizesi krizi çeşit iptallerine neden oluyor. Birtakım ülkeler vize randevusu için bile aylar sonraya tarih veriyor. Vize almak da evvelki yıllara oranla çok daha güç. Bu nedenle satışı yapılan yurtdışı çeşitlerin birçoğu iptal ediliyor. Türkiye’den Avrupa ülkelerine gidebilmek için başvurulan Schengen vizelerinin yaklaşık yüzde 50’sinin reddedildiği öğrenildi.

“VİZE SORUNUN ANA SEBEBİ MÜLTECİLERE VERİLEN TÜRK PASAPORTU”

Vize sıkıntısının giderek büyüdüğüne dikkat çeken Medulux Health Turizm Acentası Kurucus, Ulikad yardımcısı Şebnem Akman Balta, sorunun biran evvel çözülmesi gerektiğini söylüyor. Balta, “Mültecilerin bilhassa de Suriyeli ve Afganların elde etmiş oldukları Türk pasaportu ile Avrupa ülkelerine geçmeye çalışmaları nedeniyle Türk pasaportları daha çok incelenmeye başlandı. Yaz periyodunun gelmiş olmasıyla vize talebinde bir artış yaşanıyor. Ayrıyeten Türkiye’nin 21 Kasım 2021’de, kara para aklama ve terörün finansmanıyla çaba tedbirlerinin yetersiz olduğu sonucuna varıldığı için Mali ve Ürdün ile birlikte global kara para aklama ve terör finansmanı gözlemcisi FATF tarafından “gri listeye” alınmış olması da bu vize meselesini büyütüyor. Bunun dışında Avrupa Birliği’nde yaşanan insan kaynakları sorunu ve çalışan sayısındaki yetersizlik vize krizinin büyümesinde tesirli oluyor” diye konuştu.

SİYASİ ŞANTAJA DÖNDÜ

Vize şirketi IDATA’nın bilgilerine nazaran, Türkiye’den yapılan müracaatların ret oranı Rusya’nın 5 kat üzerinde. 2022 yılının şubat ayında başlattığı Ukrayna’ya askeri operasyon nedeniyle başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere sivil havacılık dahil birçok alanda yaptırıma uğrayan Rusya’da, Schengen vize ret oranlarının Türkiye’den 5 kat daha düşük düzeyde olduğu belirtiliyor. Türkiye bir müddettir yansılı, hatta bir mühlet evvel elçiler bakanlığa çağrılıp rahatsızlık en üst düzeyde lisana getirildi. Lakin tahlil olmadı. Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde iş beşerlerine seslenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Son devirde siyasi şantaj olarak kullanılan vize meselesini en kısa müddette hal yoluna koyacağız” bildirisini verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir