Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Vali Gökmen Çiçek KTSO toplantısında

Vali Gökmen Çiçek KTSO toplantısında

ateshaber ateshaber -
28 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Haziran ayı olağan meclis toplantısı Meclis Lideri Cengiz Hakan Arslan başkanlığında M. Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in konuk olduğu toplantıya Lider Ömer Gülsoy, İdare ve Disiplin Konseyi üyeleri, Meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde görüşülen gündem unsurları kabul edildi. Toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi. Meclis toplantısında gündeme dair açıklamalarda ve İdare Kurulu’nun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermek için kürsüye gelen Lider Gülsoy, konuşmasına Vali Çiçek’e meclis toplantısına katıldığı için teşekkür ederek başladı. Gülsoy, “Deprem bölgesinde Kayseri denince Gökmen Vali diyorlar. Bilhassa koyteyner çarşıların kurulmasında siz varsınız. Sizin tekliflerinizle kurulan bu çarşılar zelzele bölgesinde hayatın olağanlaşmasına büyük katkı sağladı. Bizler ‘Ulaşım olmadan, ticaret olmaz’ diyoruz. Sizde ‘Ticaret olmadan, olağanlaşma olmaz, geçim olmaz, huzur olmaz’ dediniz. Kent olarak bizlerde kendimizi şanslı görüyoruz. Üstün uğraşınızın yanı sıra samimi, toplumun tüm bölümü ile barışık bağlantıya açık bir Valiye sahibiz. Bilhassa iş dünyası için tahlil odaklı çalışmalarınız takdire şayandır.” sözlerini kullandı.

“YENİ KABİNE EHİL İSİMLERDEN OLUŞUYOR”

Seçimler sonrası oluşan yeni kabineye muvaffakiyetler dileyen Gülsoy, “Yeni kabinede birçok alanda mesleğin içinden gelen ehil isimlerden oluşuyor. Prangalarından kurtulan Türkiye’yi, global bilinmezliklere karşın çok daha âlâ bir noktaya taşıyacaklarına inanıyorum.” dedi.

“BAKAN ÖZHASEKİ GÜÇLÜ BİR SÜRECİN İÇERİSİNDE VAZİFE YAPACAK”

Konuşmasında Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına yine Mehmet Özhaseki’nin getirilmesinin Kayseri ve iş dünyası açısından ehemmiyetine vurgu yapan Gülsoy, “Kendisine can-ı gönülden muvaffakiyetler diliyorum. Sıkıntı bir vazifesi devraldı. Evvelkinden daha şiddetli bir sürecin içerisinde vazife yapacak. Allah yar ve yardımcısı olsun. Fakat bununda altından deneyimiyle, bilgi birikimiyle, hususlara hakim olmasıyla kalkacağına can-ı gönülden inanıyoruz. Zira Allah isteği için ülke sevdasıyla çalıştığını biliyoruz.” diye konuştu.

“RASYONEL, İSTİKRARLI, ÖNGÖRÜLEBİLİR BİR İKTİSAT PROGRAMINA GEREKSİNİMİMİZ VARDIR”

Ekonomideki şimdiki gelişmeleri kıymetlendiren Lider Gülsoy, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Finansal istikrar ve fiyat istikrarı hiç elbet iktisat siyasetlerinin olmazsa olmazıdır. Hazine Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek, birinci açıklamasında rasyonel kararların alınacağından bahsetti. ‘Türkiye’nin rasyonel bir tabana dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye iktisadı özlenen refaha ulaşmamızda değerli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz.’ açıklamasında bulundu. Bizim beklentimizde bu istikamettedir. Rasyonel, istikrarlı, öngörülebilir bir iktisat programına gereksinimimiz vardır.Bir an evvel ekonomik istikrarın tesisini sağlayacak, makroekonomik göstergelerimizin güzelleşmesine katkı sunacak iktisat programının yapılması elzemdir. Temennimiz ve beklentimiz, iktisat siyasetlerinin tam bir bütünlük içinde, dengeli ve kararlı programlarla hayata geçirilmesidir.”

“ÇALIŞANLARIMIZ NE KADAR GÜÇLÜ OLURSA, ÜRETİMDE O KADAR GÜÇLÜ OLUR”

Konuşmasında yeni açıklanan minimum fiyata de değinen Gülsoy,”Ülkemizde 8 milyona yakın kişi taban fiyatla geçiniyor. Yapılan %34’lük orta artırım, hem çalışanlarımıza hem de patronlarımıza güzel olsun. Enflasyonla gayrette çalışanlarımızın alım gücü ve refah hissesinin artırılması ismine değerli bir kazanım olarak görüyoruz. Çalışanlarımız ne kadar güçlü olursa, üretimde o kadar güçlü olur. Enflasyon gayretimizi topyekün sürdürerek, ülkemizi çalışanıyla, patronuyla daha güçlü bir üretim ve ihracat ülkesi haline getirmeliyiz.” Tabirlerini kullandı.

“SİLAHLARIN GÖLGESİNDE YAZILAN ANAYASAYI HALA İÇİMİZE SİNDİREMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa daveti hakkında da görüşlerini lisana getiren Gülsoy, “Anayasanın birinci dört unsuru değiştirilmemek şartıyla Türkiye sivil, iştirakçi, çoğulcu bir anayasaya kavuşmalıdır.Her şey tam bağımsız, hâkim büyük Türkiye Cumhuriyeti için olmalı. Silahların gölgesinde yazılan anayasayı hala içimize sindiremiyoruz. Çoğulcu, iştirakçi bir anayasanın yapılmasını elzem olarak görüyoruz. Türkiye Yüzyılında yeni anayasanın bizi muvaffakiyete götüreceğine inanıyoruz.” dedi.

“İHRACATCI 21 FİRMAMIZI TEBRİK EDİYORUM”

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl klâsik olarak düzenlediği Birinci 1000 İhracatçı Raporu’nu pahalandıran Gülsoy, “ 2022 yılında en fazla ihracat yapan birinci 1000 firmanın duyurulduğu listede 17, Özgür Bölgemizden de 4 firmamız olmak üzere Kayseri’den 21 firmamız yer aldı. Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçısı ortasına girerek kalkınmamız ismine var gücüyle çalışan, her şartta üreten ve ihracat yapan ve Vilayetimizi ihracatta şampiyonlar ortasına taşıyan bedelli firmalarımızı tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum.” diye konuştu.

VALİ GÖKMEN ÇİÇEK: TİCARET ODASI MECLİS TOPLANTISINI ÇOK ÖNEMSİYORUM

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise Ticaret Odası’nın meclis toplantısının ehemmiyetine değindi. Çiçek, “ İçimizi döktüğümüz, dertleşebildiğimiz kamuoyuna kimi bilgiler verebildiğimiz bir platform haline dönüşüyor. O yüzden burada olmayı çok önemsiyorum. Zira Ticaret Odasının toplantılarını yalnızca burada toplantıda olanlar değil, buradan dalga dalga kamuoyuna yayıldığını biliyorum. Davetleriniz vilayet valisi olarak benim için kıymetli. Öbür siyasi ve kamu vazifelileri için çok kıymetli olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

Deprem bölgesine Koordinatör Vali olarak atandıktan sonra yaşadıklarını paylaşan Vali Çiçek, “Çanakkale Ruhu, 15 Temmuz’da yaşadığımız olay aslında kaybolmuyor. Millet bir kriz anında, bir felaket anında tekrar eski ruhuna dönüyor. Yaşadığımız yalnızca afet falan değildi. Milletin birlik ve beraberlik içerisinde yaptığıydı. Lakin ben asıl teşekkürü Kayseri’ye etmek zorundayım.1 yıldır buradayım. Her gün çok büyük gurur duydum. Kayseri Valisi olmak hayatım boyunca taşıyacağım en büyük gurur olacak. Sarsıntı bölgesinde bu duyduğunuz gurur bin kat artıyor. Koca bir Kayseri var gerinizde. Sizden bir şey istenince o kadar rahatsınız ki. Ticaret Odası Liderini ararım. Kayseri’yi ararım buraya yığar diyorsunuz. Kayseri’de yağmur oluyor, oraya yağıyor. Bugün Kahramanmaraş’ta Kayseri sevgisini herkesin görmesi mümkün. “ diye konuştu.

Deprem bölgesinde kurulan çarşıların moralleri düzelttiğinin altını çizen Vali Gökmen Çiçek, “Şehirlerde insanların dertleştikleri, buluşma yeri olarak kullanıldı. Ticaret Odamıza çok teşekkür ediyorum. Oranın tefrişinde, oradaki işyerlerinin yapılmasında şahsen gelerek çok büyük takviyeleri oldu. Şuan oradaki dükkanların çabucak her birinde şahsen Ömer Gülsoy’un elleriyle verdiği ‘Kayseri Ticaret Odası Fahri Üyesidir’ levhaları sizi karşılayacaktır. Buda bizi çok memnun etti. Bunlar çok etkileyici şeylerdi. “ sözlerini kullandı.

Yapılan konuşmaların akabinde Lider Gülsoy ile Meclis Lideri Cengiz Aslan tarafından Vali Gökmen Çiçek’e ipek seccade ikram edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir