Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Ulusal teknolojinin genç neferleri

Ulusal teknolojinin genç neferleri

ateshaber ateshaber -
30 0

ANKARA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’yi kendi teknolojisini geliştiren, ihraç eden bir ülke haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, “Gençlerimizi, her vakit güçlü Türkiye Yüzyılı’nın gerçek sahipleri olarak görüyor ve tüm imkanlarımızla destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Kacır, ATO Congresium’da düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Müsabakası Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, global rekabetin hızlandığı dünyada, siyasi ve ekonomik bağımsızlığın fakat bilim ve teknolojiye yatırım yapmakla mümkün olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Ulusal Teknoloji Atağı vizyonu ışığında yola koyulduklarını vurgulayan Kacır, “Türkiye’yi kendi teknolojisini geliştiren, rekabetçi formda ihraç eden bir ülke haline getirmek için çalışıyoruz. Bu yolda emin olun en büyük gücümüz, en kıymetli yol arkadaşımız tekrar çok kıymetli gençlerimizsiniz. Gençlerimizi, her vakit güçlü Türkiye Yüzyılı’nın gerçek sahipleri olarak görüyor ve tüm imkanlarımızla destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

BİLİM VE ARAŞTIRMA

“TÜBİTAK Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları”nın bilime ve araştırmaya gönül vermiş gençlerin buluşma noktası olduğuna dikkati çeken Kacır, “Birçoğunuz uykusundan feragat etti. Sabır acıdır ancak kuşkusuz meyvesi de bir o kadar tatlıdır. 65 bine yakın öğrenci, 42 bini aşkın proje içinden adım adım finale yükseldiniz. Bu ağır ilgi, gençlerimizin araştırmaya ve bilime yönelik somut bir göstergesi. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Kacır, Cumhuriyetin gelecek yüzyılının, ‘Türkiye Yüzyılı’nın mimarlarının gençlerin olacağına dikkati çekerek, tam bağımsız Türkiye’nin taşlarının el ele dizileceğini kaydetti. Bakanlık olarak bu doğrultuda, gençlere yatırım yapmaktan hiç vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Kacır, “Araştırma dayanaklarından bilim merkezlerine, burslardan şenliklere, laboratuvarlardan şenliklere gençlerimizi bilime, eğitime, teknolojiye ısındıracak adımlar atıyoruz. Geçtiğimiz ay TEKNOFEST’i İstanbul’da yaptık. Orada, her gencimizin gözünde, ülkemizi teknolojinin gücü üzerinde yükseltme iradesinin, azminin ışığını gördük.” dedi.

139 PROJE, 100 MİLYON LİRA DESTEK

Kalkınma Ajansları ile, ortaokul ve lise öğrencilerine yazılımdan fen bilimlerine, girişimcilikten meslek planlamaya kadar birçok mevzuda 139 projeye 100 milyon liranı üzerinde dayanak sağladıklarını belirten Kacır, “Toplumumuzu bilimle buluşturmayı hedeflediğimiz bilim merkezlerinin sayısını 8’e çıkardık. Bu sayı önümüzdeki periyotta daha da artacak. Bugüne kadar bilim merkezlerimizi 6 milyonda fazla vatandaşımız ziyaret etti. 530 bin ortaokul ve lise öğrencimiz, bilim merkezlerinde gerçekleştirilen eğitim atölyelerine katıldı. Önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek olan Üçüncü Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’ne, Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışı birincisini göndereceğiz.” diye konuştu.

Öte yandan TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, yarışta, lise kümesinde 53 kentin temsil edildiğine dikkati çekerek, “Lise kümesinden 436 öğrenci temsil ediliyor, bunların 237’si kız, 199’u erkek. Ortaokul kümesinde ise 356 öğrencimiz var, bunların 218’i kız, 138’i erkek. Münasebetiyle bu sayılar kızlarımızın dünyaya verdiği bildiri manasında çok değerli. Geleceğin bilim-teknoloji tabanıyla tahlil oluşturacak kızlarımız. Ben bütün öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir