Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Türkiye’ye örnek olacak interaktif yemek kitabı

Türkiye’ye örnek olacak interaktif yemek kitabı

ateshaber ateshaber -
27 0

MUĞLA (İGFA) – Çalışmalarına 2009 yılında başlanan, Muğla’nın 13 ilçesinde köy köy dolaşılarak tanımları toplanan, Muğla’ya has 446 yemek tanımının bulunduğu kitap Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı.

Her bir yemek tanımı görüntüsüne sayfadaki barkodla ulaşılabilme özelliği ile Türkiye’de birinci olan akıllı kitap “Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri”nin tanıtımı Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün iştiraki ile Türkan Saylan Çağdaş Hayat Merkezi’nde yapılacak.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksek Okulu Öğretim Elemanı Dr. Selma Atabey tarafından hazırlanan Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri kitabı bir sonraki jenerasyonların yöresel tatları hatırlaması, yemeklerin tüm özellikleri geleceğe taşınması, unutulanların geri kazandırılması için yerinde araştırılarak hazırlandı. 2009 yılında Muğla’nın 13 ilçesindeki köyler tek tek dolaşılarak başlanan çalışma ile 446 yemek tanımı 60 yaş üstü yöre halkıyla görüşüldü ve tarifler birinci ağızdan alındı.

Kitabı hazırlayan Dr. Selma Atabey, Muğla’nın coğrafik kaideleri, göçleri, tarihi ile hayli varlıklı bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirterek, “Günümüz kurallarında birçok yemek, ot, klasik eser, kentleşme, teknoloji, besin kesimindeki gelişmeler ve daha birçok benzeri sebeple daha az yapılır hale geldi. Bu zenginliklerimizin bir sonraki jenerasyonda birçoğunun unutulacağı derdiyle Muğla yöresel yemekleri çalışmalarını başlatırken çeşitli bilimsel çalışmalar ve Bilimsel Araştırma Projeleri yapıldı. Yöresel eserlerin ve yemeklerin geleceğe taşınması, unutulanların geri kazandırılması hedefiyle, bu bedellere kaynağından ulaşılması planlandı ve Muğla’nın 13 ilçesinde köy köy dolaşıldı. Tanımları 60 yaş üzeri vatandaşlarımızla görüşerek aldık. Tanımların toplanma süreci 2009’da başladı ve 2020 yılına kadar devam ettirilip üçyüz tanımın üzerinde yiyecek ve içeceğe ulaşıldı. Hala görüşmeler devam ediyor” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir