Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Türkiye’nin lokal idare deneyimi KKTC’ye aktarılacak

Türkiye’nin lokal idare deneyimi KKTC’ye aktarılacak

ateshaber ateshaber -
28 0

ANKARA (İGFA) – 2023 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında İktisadi ve Mali İşbirliği Muahedesinin Onaylanması Hakkında Karar, 7 Haziran 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

İktisadi ve mali birçok alanı kapsayan muahede ile kamu idaresinden dijital dönüşüme kadar onlarca bahis başlığında iş birliği yapılması öngörülüyor. Muahede, lokal idareler alanlarındaki iş birliğine yönelik aksiyonları kapsıyor ve bu alanda Türkiye Cumhuriyeti tarafından Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve İLBANK’ı, KKTC’den ise İçişleri Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ni yetkili kılıyor.

KIBRIS’TA E-BELEDİYE DÖNEMİ

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından “BELBİS” ismi verilerek bin 391 belediyenin iş ve süreçlerinin elektronik ortama taşınması için hazırlık çalışması yapılan ve günümüzde İçişleri Bakanlığı uhdesinde “e-Belediye Bilgi Sistemi” (EBYS) olarak kullanılan sisteme misal bir çalışma KKTC’de de merkezi bir uygulama olarak geliştirilecek. Yapılacak çalışmayla, belediyecilik alanındaki dijitalleşme deneyimleri iki ülke ortasında paylaşılacak. Mutabakat birebir vakitte; atık idaresi, imar planları, toplu taşıma, mevzuat, belediye işçisi eğitimleri ve borç idaresi üzere mevzu başlıklarını da düzenliyor.

Hatrılanacağı üzere 2022 yılının Haziran ayında Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ortasında da bir iş birliği protokolü imzalanmıştı.

İki ülke belediyeleri ortasında teknik ve toplumsal alanlarda çalışmaları desteklemeyi hedefleyen protokol ve İktisadi ve Mali İşbirliği Mutabakatı çerçevesinde atılacak adımlarla, Türkiye’nin güçlü belediyecilik deneyiminin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne aktarılması hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir