Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Türk modacılar Fransa’yı fethedecek

Türk modacılar Fransa’yı fethedecek

ateshaber ateshaber -
39 0

İZMİR (İGFA) – Dünya modasının buluşma noktası Paris Premiere Vision Manufacturing Fuarı, Türk moda sanayisinin yeni koleksiyonlarını dünyanın en büyük markalarına sunmasına yer sunacak. Türk moda sanayisi Paris’te yeşil dönüşüme hazır olduğunu da tüm Avrupalı alıcılara göstererek bir taşla iki kuş vurmayı hedefliyor.

Türk moda sanayisi, 4-6 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan Premiere Vision Manufacturing Fuarı’na 25 firmayla katılıyor. Türkiye, İtalya’nın akabinde fuara en fazla firmayla iştirak sağlayacak 2.ülke pozisyonunda. PV Fuarının dokumacılık kısmı iştirakiyle Türkiye’den toplam katılan firma sayısı 210’a ulaşıyor.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, 2023 yılının birinci yarısında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Fransa’da üç moda fuarına ulusal iştirak tertibi yaptıklarını, Türkiye’den 42 hazırgiyim ihracatçısı firmanın bu fuarlara iştirakini sağladıklarını, bu firmaların bu fuarlarda binlerce iş görüşmesi yaptığını, bu iş görüşmelerinden yeni ihracat irtibatları doğduğunu lisana getirdi.

Dünya genelinde yaşanan resesyon, Türk iktisadının içinden geçtiği sancılı süreç nedeniyle Türk hazırgiyim kesiminin son 1 yıldır ucunda ışığı göremediği bir tünelin içinde ilerlediğini aktaran Sertbaş, “Şartlar olumsuz olsa da kabuğumuza çekilemeyiz. Üretmeye, ürettiklerimizi tanıtmaya ve ihracat yapmaya devam etmek zorundayız. Fransa 2022 yılında 30 milyar dolar hazırgiyim ithalatı yaparken, Türkiye olarak Fransa pazarından yüzde 6,5 hisse aldık ve 1,2 milyar dolar ihracat yaptık. Fransa ihracatımızda birinci 5 büyük Pazar ortasında yer alıyor. 2023 yılında öncelikli gayemiz Fransa pazarında mevcudu korumak ve müşterilerimizle ilgilerimizi sürdürmek. PV fuarının gündeminde evvelki edisyonlarda olduğu üzere sürdürülebilir, etraf dostu üretim olacak. Türk hazırgiyim dalı olarak yeşil dönüşüme hazır olduğumuzu alıcılara göstermek istiyoruz” biçiminde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir