Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Tokat Niksar’dan Manisa’da AAT ve GES ziyareti

Tokat Niksar’dan Manisa’da AAT ve GES ziyareti

ateshaber ateshaber -
23 0

MANİSA (İGFA) – Manisa Su ve Kanalizasyon Yönetimi (MASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Tokat vilayetine bağlı Niksar Belediye Lideri Özdilek Özcan, Niksar Belediyesi ünite müdürleri ve belediye teknik heyetini Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisinde ağırladı.

Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Atıksu Arıtma Dairesine bağlı şube müdürleri, mühendisler ile birlikte Belediye Lideri Özcan ve beraberindekilere atıksu arıtma tesisini gezdirdi.

Atıksu giriş ünitesinden, havalandırma havuzlarından, çökeltim havuzuna kadar arıtım süreçleri ayrıntılı olarak anlatıldı. Daima Atıksu İzleme Sistemi (SAİS) hakkında da bilgi verildi. Çıkış suyundan numune alınarak giriş ve çıkış suyu ortasındaki fark gösterilerek, laboratuvarda yapılan çalışmalar ve SCADA sistemi üzerinden yapılan iş takibi hakkında da bilgilendirmede bulunuldu. Tesisin elektrik muhtaçlığının yüzde 35’ini karşılayan Güneş Güç Santrali de gezdirilerek sorular yanıtlandı. İnceleme ziyaretinin son kısmında ise atık suyun dönüşüm süreciyle ilgili ayrıntılı sunum yapıldı. Sunumun akabinde heyet Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Stant Salonu’nu gezdi.

“TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞTIK”

Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, “Manisa Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Cengiz Ergün önderliğinde 80 Milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisimizi başarılı bir halde işletmeye devam ediyoruz. Ayrıyeten, tesisimizin elektrik sarfiyatının bir kısmını karşılamak için bir de güneş güç santrali inşa etmiştik. Manisa’mızın geleceği için inşa edilen bu tesisler ile etrafımızı ve insan sıhhatini koruyoruz. Vilayet genelinde şu an 20 tesis ile kentimize hizmet veriyoruz. MASKİ kurulmadan evvel vilayetimizin yüzde 34’üne atıksu arıtma hizmeti verilirken bugün yüzde 80’lere yaklaştık. Niksar Belediye Liderimiz ve yanında gelen heyet ile birlikte bugün de Manisa merkezin doğu ve batı kollektöründen gelen atıksuların tesisimizde arıtılarak Gediz Nehri’ne deşarj edilme sürecini paylaştık. Ziyaretleri için Özcan ve takımına teşekkür ederiz” dedi.

Niksar Belediye Lideri Özdilek Özcan ise Avrupa Birliği ile yürüttüğümüz arıtma tesisi ve kanalizasyon sınırı projelerinin varlığına dikkati çekerek, “Arıtma tesisimiz birkaç ay içerisinde faaliyete geçecek. Ancak öncesinde Manisa Büyükşehir Belediyesinin tecrübelerinden faydalanmak istedik. Bu doğrultuda bir hafta sürecek olan etkinliğimizin birinci gününe Manisa’dan başladık. Gökhan Beyefendi ve takımı Manisa merkezde bulunan atıksu arıtma tesisinin tüm ünitelerini tek tek gezdirdi. Tecrübelerinden faydalandık. İnşallah elde ettiğimiz tecrübeyle, Niksar’ımızda faaliyete geçecek olan tesisimizi en güzel halde hizmete açıp, geleceğimize sağlıklı ve yaşanabilir bir Niksar bırakmak istiyoruz. Manisa başlangıcı benim ve teknik takımım için çok değerliydi. Başarılı bir seyahat oldu. Daha evvel Fransa’da atıksu arıtma tesisi gezmiştik fakat Manisa’mızda gülen yüz, tatlı lisan, sempati ve içtenlikle karşılandık. Bu türlü bir fırsatı verdiği için çok değerli Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün ağabeyimize ve grubuna çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir