Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Taşçı: Kurban kesmek mükellefine vaciptir

Taşçı: Kurban kesmek mükellefine vaciptir

ateshaber ateshaber -
26 0

Gülsüm YILDIRIM – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – Kurban Bayramı’nın Müslümanlar açısından ehemmiyetine değinen Osmangazi Din Vazifelileri Derneği Lider Vekili Muhammet Lütfi Taşçı, “Ben Müslümanım diyen, İslam’ı kabul eden her insan Allah’a imanla kulluk, Kur’an-ı Kerim’e tâbi olma, Hz. Peygamber’i örnek alma hususlarında önemli bir samimiyet imtihanına tâbi tutulur. Biz Müslümanlar dünyada önemli bir imtihandayız. Bu imtihanda ihlâs ve samimiyet hayli değerlidir. Zira bunlar dinin özüdür, bütün ibadetlerin her türlü gösterişten, çıkar telaşlarından arındırılıp yalnızca Allah için yapılmasıdır. Halis ameller riya ve gösteriş dileği ile yapılarak kirletilir. Kirletildiğinde ise manasını kaybeder. Bu nedenle kurban ibadetimiz dahil, cümle ibadetimizi, ihlas ve samimiyet içerisinde yerine getirmeliyiz. Cenabı Hakk, Kevser müddetinde ‘Şüphesiz biz sana bitmez tükenmez nimetler verdik. Sen de Rabb’in için namaz kıl ve kurban kes.’ buyurmuştur. Peygamber Efendimiz, Kurban Bayramı günü ashabına, ‘Bugün birinci işimiz bayram namazı kılmak sonra da kurban kesmektir.’ diye seslenmiştir. Bu davranışı sergileyenler sünnete uygun davranmış olurlar.” dedi.

“KURBAN BAYRAMI İSLAM KARDEŞLİĞİDİR”

Kurban Bayramı’nın Allah’ın varlığı ve birliğine, Hz. Muhammed Mustafa’nın peygamberliğine inananların bayramı olduğunu belirten Taşçı, “Bu bir Müslüman için baş tâcıdır. Müslümanların dışında kimse bu bayramın manasını ve ehemmiyetini idrak edemez. Kurban Bayramı o denli bir gündür ki; iman kardeşliğinin tekbirler, tebrikler ve tebessümlerle hayat bulduğu vakittir. Bu kardeşlik, İslam kardeşliğidir. Kurban Bayramını da, kardeşliğimizin tesisine vesile kılmalıyız. Kurban Bayramı, bizleri Rabb’imize yaklaştıran, birbirimize kaynaştıran, insanlığı tevhitle buluşturan muazzam bir ibadet günüdür. Kurban Bayramının olduğu gün, kurbanlarımızla Hz. İbrahim’in sadakatini, Hz. İsmail’in teslimiyetini örnek aldığımız gündür. Kurban Bayramı Hz. İbrahim’in sadakati, Hz. İsmail’in teslimiyetidir…” diye konuştu.

“KURBANLIK HAYVAN METODUNA UYGUN KESİLMELİDİR”

Dünyanın hengamesi içerisinde yorulan, yıpranan, paslanan gönüllerin bayram sevinciyle huzura eriştiğini tabir eden Taşçı, bayramdaki tebriklerin insanların hayatlarına mana kattığını belirtti.

Kurban kesmenin kararının ne olduğu konusunda da açıklamalarda bulunan Osmangazi Din Vazifelileri Derneği Lider Vekili Lütfi Taşçı, “Altını çizerek söylüyorum kurban, ibadet niyetiyle kurban kesme günlerinde belli kaideleri taşıyan bir hayvanı Allah isteği için tarzına uygun bir halde kesmektir. Kurban, İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri’ne nazaran vaciptir. Kanıtı, Kevser Suresi’ndeki ‘Rabbin için namaz kıl ve kurban kes’ ayetidir. İkinci kanıt ise Peygamber Efendimiz’in şu Hadis-i Şerif’idir: Hali vakti yerinde olup da kurban kesmeyen kimse namazgâhımıza yaklaşmasın. Bu Hadis de İmam-ı Azam Hazretleri tarafından kanıt olarak değerlendirilmiştir.” sözlerini kullandı.

“KURBAN KESMEK MÜKELLEFİNE VACİPTİR”

Bursa Osmangazi Din Vazifelileri Derneği Lider Vekili Lütfi Taşçı, kimlerin kurban kesmekle mükellef olduğu konusunda da bilgilendirmelerde bulundu:

“Kurbanın bir kimseye vacip olması için şu hasletler o kimsede olmalıdır” diyen Taşçı, “Müslüman olmak, ergen yani akıl baliğ olmak, hür olmak, nisap ölçüsü mala yahut paraya sahip olmak. Nisap, dinen zenginlik ölçüsüdür. Biz kurban nisabını ele alalım. Kurban nisabı, kişinin temel gereksinimlerinden; yani kişinin meskeni, bineği, oturacak eşyası, kendisinin ve geçindirmekle mükellef olduğu bireylerin bir yıllık nafakasının dışındaki 80 gramın üzerindeki altın yahut buna denk paradır. Bunlara sahip olan kişi dinen nisap ölçüsü mala sahiptir ve zengindir. Münasebetiyle kurban kesmek bu kimseye vaciptir” diye konuştu.

HER HAYVAN KURBANLIK OLAMAZ

Hangi hayvanların kurbanlık olarak alınabileceği konusunda da açıklamalarda bulunan Lütfi Taşçı, “Koyun, keçi, sığır, manda ve deveden kurban olur. Bunlardan devenin beş yaşını, sığır yahut mandanın iki yaşını, koyun yahut keçinin de bir yaşını doldurmuş olmaları gerekir.” sözlerini kullandı ve kurbanlık hayvanların kurban olmasına pürüz konuları da şu formda belirtti:

“İki yahut bir gözü kör olan, kemiklerinde ilik kalmayacak biçimde zayıflamış olan, kesim yerine gidemeyecek kadar topal olan, kulağının yahut kuyruğunun üçte birinden fazlası kopmuş olan, dişlerinin yarısından fazlası dökülmüş olan, doğuştan kulağı bulunmayan, göğsünün ucu kesilmiş olan, koyun ve keçide bir sığırda ise göğüslerinin ikisi de kurumuş olan, boynuzlarından biri yahut ikisi de kökünden kırılmış olan, ilaçla sütü kesilmiş olan, burnu kesilmiş olan, lisanının birden fazla kesilmiş olan, vefat derecesinde hasta olan hayvanlar kurban edilemezler. Bu hayvanlardan kurban olmaz.”

“KURBAN KISMINA ‘BESMELE’ İLE BAŞLANMALIDIR”

Kurban kesim yerlerinde dikkat edilmesi gerekenler üzerine de konuşan Taşçı, “Kurbanlık hayvan, kesim yerine incitilmeden götürülmeli. Kıbleye yanlışsız, sol tarafı üzerine yatırılmalı.” dedi. Taşçı, “Kurbanı kesecek kişi hayvanı yere yatırarak, Kur’an-ı Kerim’den ‘benim namazım, kurbanım, ibadetlerim, hayatım ve vefatım alemlerin Rabb’i olan Allah içindir’ ayetini okur. En değerlisi ise kurbanı kesecek olan kişinin besmele çekmesi gerektiğidir. Kurbanı kesen kişi asla hayvana eziyet etmemelidir. Şayet kesim esnasında besmeleyi ‘kasten’ terk ederse o kurbanın eti yenmez”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir