Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Suriyeli göçmenlerle ilgili Gaziantep’ten dünyaya ‘güvenli’ davet

Suriyeli göçmenlerle ilgili Gaziantep’ten dünyaya ‘güvenli’ davet

ateshaber ateshaber -
26 0

GAZİANTEP (İGFA) – Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen, dünya çapında 300’den fazla kenti, 1000’den fazla siyasetçi, uzman ve sivil toplum temsilcisini bir ortaya getiren Brüksel Kent Tepesi’nde Lider Fatma Şahin, Gaziantep’te yapılan projeler, sarsıntı sonrası yürütülen çalışmalar ve göç idaresi konusunda sunum yaptı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan şiddetli sarsıntılardan etkilenen Gaziantep’in zelzelenin yaralarını sarma ve Suriyeli göçmenlerle birlikte büyük bir yükü kaldırmaya çalıştığını söz eden Lider Şahin, sunumda yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bundan sonraki süreçte göçün önlenmesinin en az maliyette olduğunu ve insanların doğduğu topraklarda yaşayacağı, ömür kalitesini geliştirecek önlemler alınması gerektiğini lisana getirebiliriz. Aksi taktirde bunun yönetilebilir olduğundan çıktığını görüyoruz. Bilhassa memleketler arası kuruluşların doğduğu topraklarda ömür kalitesinin gelişmesine yönelik projeleri desteklemesi gerekiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla birlikte hükümetimizin inançlı, onurlu geri dönüş için sonun öbür tarafında inançlı alan oluşturup temel muhtaçlığı giderecek, cazibeli hale dönüştürecek yeni bir model üstünde çalışıyoruz. Bu olduğunda kentlerin yükü azalacak. Bu yapılan çalışmanın ne kadar değerli olduğunu görüyorum.”

Başkan Şahin, sunumunda sarsıntı bölgesinde yapılan çalışmaları, Suriyeli göçmenlere yönelik yürütülen projeleri, göç idaresinde ortaya çıkan Gaziantep Modeli ve planlanan başka çalışmalara yer verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir