Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. SAGE geliştirdi, AKINCI ateşledi

SAGE geliştirdi, AKINCI ateşledi

ateshaber ateshaber -
27 0

ANKARA (İGFA) – Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden HGK ile güdümlü hale getirilen MK-82 mühimmatıyla havalanan Bayraktar Akıncı, atış testi icra etmek üzere belirlenen noktaya yol aldı.

Akıncı’nın ateşlediği HGK-82, belirlenen maksadı muvaffakiyetle vurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Mehmet Fatih Kacır, HGK-82 silah sisteminin tasarım, entegrasyon ve üretimini muvaffakiyetle tamamladıktan sonra birinci kere bir insansız hava aracından atıldığını belirterek, “Milli Teknoloji Hamlesi’nin meyvesi olan ulusal mühimmatlarımızın tam entegrasyonla çalışması, başarılı olmasından gurur duyuyoruz. Hassas güdüm kitlerinin SİHA’larda kullanılmasıyla Türk savunma endüstrisi çok daha güçlü hale gelecek” sözlerini kullandı.

HER TÜRLÜ HAVA ŞARTINDA KULLANILIYOR

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran, BRU 57 adaptörü ile çoklu atılabilen bir güdüm kiti olan HGK-82’in mevcut güdümsüz genel niyet bombalarına hassas vuruş yeteneği kazandırdığını anlatan Kacır, “Her türlü hava şartında kullanılabilen, gece ve gündüz ayrımı olmadan hareketli objeleri vurabilen bir mühimmattan bahsediyoruz. Ulusal imkanlarla geliştirilen ve üretilen HGK-82 sistemi, savunma endüstrisinde tam bağımsızlık tezimiz açısından hayli değerli. Ulusal Teknoloji Atağı ile ülkemizde son devirde savunma endüstrisinin millileşmesine yönelik yapılan çalışmaların sonuçlarını en hoş halde almaya devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir