Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Rize’de ‘sıfır atık’lar ödüllendirildi

Rize’de ‘sıfır atık’lar ödüllendirildi

ateshaber ateshaber -
28 0

RİZE (İGFA) – 5 Haziran Dünya Etraf Günü haftası kapsamında Kurtuluş İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen ödül merasimine Rize Vali Vekili Ömer Faruk Duman, Rize Belediye Lideri Rahmi Metin, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Engin Emen ve Vilayet Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Ali Serkan Savaş muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar iştirak sağladı.

2019 Eğitim – Öğretim yılından 2023 yılına kadar ‘Rize Senin’ projesi kapsamında toplamda 77000 öğrenci 154 bin veli 159 bin konutta projemiz hayata geçirilerek, Sıfır Atık eğitimleri verilmiş kampanya okullarda tamamlandı.

Rize’deki proje çerçevesinde 346 atık noktasında, 1358 atık kutusuna Kâğıt, Cam, Plastik, Metal, Atık Pil, Atık Yağ, Elektronik Atık ve Dokuma Eserlerini geri dönüştürerek iktisada katkı sağlanırken, öğrenci, öğretmen ve velilerin takviyesi ile okullarda başlatılan Rize Senin Kampanyasında çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Şu ana kadar bu kapsamda okullarda 3 yılda; 118 bin 240 modül atık giysi, 81 bin kg atık yağ, 115 bin kilogram ambalaj atığı, 15 bin 742 kilogram elektronik atık ve 6 bin 30 kilogram atık pil toplandığı belirtilirken, bu çalışmalar kapsamında öğrenci bazında 2022-2023 eğitim öğretim yılında Atık yağ bisiklet kampanyasında 53 öğrenciye bisiklet, Atık giysi bisiklet kampanyasında 53 öğrenciye bisiklet ; toplamda 53+53 106 bisiklet; Elektronik atık kampanyasında okul bazında 1.ye laptop, 2. ye yazıcı; Ambalaj atığı kampanyasında 1. ye laptop, 2. ye yazıcı, 3. ye yazıcı; Atık pil kampanyası ile 50 kg aşan okullara spor seti takdim edildi.

Hediye merasimi sonunda kampanyaya katılan öğrencilere; Rize Vali Vekili Ömer Faruk Duman , Rize Belediye Lideri Rahmi Metin ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Engin Emen, Vilayet Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Ali Serkan Savaş ile birlikte alanda açılan etraf kirliliğiyle ilgili fotoğraf standı gezildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir