Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. OTİGED projesinin kapanış toplantısı yapıldı

OTİGED projesinin kapanış toplantısı yapıldı

ateshaber ateshaber -
27 0

BURSA (İGFA) – Toplantıda konuşan Eker Süt Eserleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker, “Amacımız, fabrikamızda yapmış olduğumuz otizmli gençlerin istihdamı projesini yaygınlaştırmak ve Türkiye’deki birçok farklı kuruluşta da hayata geçirilmesi için gerçek bir model oluşturmak” dedi.

Otizmli Gençlerin Üretkenliğinin Arttırılması ve İşgücü Piyasasına Geçişlerinin Desteklenmesi (OTİGED) Projesi’nin kapanış aktifliği 7 Haziran Çarşamba günü Bursa Podyum Davet’te yapıldı. ‘Sıra Sizde’ başlığıyla yapılan toplantıda açılış konuşmaları, panel ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Projenin koordinatörlüğünü Bursa Çalışma ve İş Kurumu Vilayet Müdürlüğü üstlenirken, ortaklar ise Eker Süt Eserleri, Maltepe Üniversitesi, Pandora X Yazılım, Amsterdam Autisme Academie (Hollanda), Aspire-Igen Group Limited (Birleşik Krallık), Vivre et Travailler Autrement (Fransa) oldu.

Proje ortakları, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin üretkenliğinin artırılması ve istihdama geçişlerinin desteklenmesine yönelik iş koçluğu modelinin geliştirilmesi kapsamında bir ortaya getirildi. Proje ortaklarının temsilcilerinden ve konuklardan oluşan yaklaşık 100 kişinin iştirakiyle düzenlenen ‘Sıra Sizde’ OTİGED kapanış toplantısı muharrir, seslendirme sanatkarı ve sunucu Yekta Kopan moderatörlüğünde yapıldı. Toplantıda projenin hedefleri ve ulaşılan sonuçlar hakkında konuşmalar yapılırken, aktüel çalışmalar ve uygulamalar da paylaşıldı. OTİGED projesinin otizmli bireylerin hayatına katacağı bedeller ve bu alana sunacağı katkılar, aktiflik boyunca tüm konuşmacılar ve iştirakçiler tarafından söz edildi.

Toplantının açılış konuşmalarından birini yapan Eker Süt Eserleri İnsan Kaynakları Yöneticisi Emin Okan Ermetin, Eker’in 2018 yılından bu yana Tohum Otizm Vakfı danışmanlığında sürdürdüğü ‘Otizmli Bireyler İş Gücünde’ istihdam modeli hakkında bilgiler verdi. Ermetin, otizmlilerin iş konusunda genelde göz gerisi edildiğini söyleyerek, “Türkiye’de 2 buçuk milyon otizmli olduğu kestirim ediliyor. İstihdamda ise gidilecek çok yolumuz var.” tabirlerini kullandı.

Maltepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, hiçbir gencin geride kalmaması gerektiğini dikkat çekerek, “Bu gençlere bağımsız hayat alanları hazırlamamız gerekiyor. Bireyi ele alarak toplumsal yaşama onları dahil etmemiz gerekiyor. Bunun da koşullarını bizim sunacağımız takviyeler oluşturuyor. Daha az takviye sunulacak gençlerin yanı sıra, ağır takviyeye muhtaçlığı olan gençlerimiz de olacak. Bu takviyeler hayata geçirildikten sonra otizmli gençler çalışabilir durumuna gelecektir” diye konuştu.

İŞKUR Bursa Vilayet Müdürü Eren Türkmen, otizmli gençlerin iş dünyasında birçok zorlukla karşılaştığını belirterek, “Bunun en başında yanlış anlamalar ve önyargılar geliyor. Bu yanlış anlamalar otizmli gençlerin yeteneklerini göz arkası etmemize ve onların potansiyellerin tam olarak keşfetme fırsatını kaçırmamıza neden oluyor” biçiminde konuştu.

‘Sıra Sizde’ OTİGED Projesi Kapanış Toplantısı’nda ‘İş Hayatında Otizm’ başlığını taşıyan bir panel yapıldı. Yekta Kopan’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Eker Süt Eserleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker, Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Koyuncu ve Netlog Lojistik İnsan Kaynakları Müdürü Gülşen Baş konuşmacı olarak yer aldı. Otizmli bireylere istihdam imkanı sunan kurumların temsilcileri olan panelistler, uyguladıkları istihdam programıyla ilgili tecrübelerini paylaştı.

Aktiflikte konuşan Eker Süt Eserleri Genel Müdür Yardımcısı Nevra Eker, “2018 yılında Eker Süt Eserleri olarak, Tohum Otizm Vakfı danışmanlığında ‘Otizmli Bireyler İş Gücünde’ istihdam modelini başlattık. Şu an fabrikamızda 12 otizmli genç istihdam ediyoruz. Bu modeli hayata geçirirken birçok farklı kurumdan ve dernekten dayanak aldık. Bilhassa OTİGED projesiyle, otizmli gençlerimize iş hayatında eşlik eden iş koçlarının gelişim süreci üzerinde bir çalışma başlatıldı. İş koçları olmadan otizmli gençlerin iş hayatında çalışmaları hayli sıkıntı. Fakat bu iş koçlarının çok güzel bir altyapı ile desteklenmesi gerekiyor. Toplumumuzda nöroçeşitlilik kapsayıcılık çerçevesinde bizlerden farklı tüm bireyleri içinde barındıracak istihdam ortamları sağlamamız lazım. OTİGED projesi ile iş koçlarının eğitimlerini sağlayarak, bu istihdam ortamının daha sağlıklı ve inançlı bir halde olmasına katkı sunuyoruz. Hedefimiz, fabrikamızda yapmış olduğumuz otizmli gençlerin istihdamı projesini yaygınlaştırmak ve Türkiye’deki birçok farklı kuruluşta da hayata geçirilmesi için gerçek bir model oluşturmak. OTİGED projesi bu modelin sağlam ayaklara basarak genişlemesi ve yaygınlaşması için çok değerli çıktılar ve datalar sağlıyor” dedi.

‘Sıra Sizde’ OTİGED projesi kapanış toplantısına otizmli gençler de iştirak göstererek, müzik performanslarıyla yeteneklerini sergiledi. Eker’de vazife yapan otizmli çalışanlar Seyhan, Emre ve Dilek’ten oluşan Otizmli Bireyler İş Gücünde (OBİG) müzik kümesi, seslendirdiği türkülerle aktifliğe renk kattı. Eker’in etkinliklerinin yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi Manisiz Müzik Korosu’nun konserlerinde de koroyla birlikte sahneye çıkan OBİG müzik kümesinin OTİGED sahnesinde seslendirdiği türküler, iştirakçiler tarafından beğeniyle takip edildi. Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’yla konserler veren otizmli başarılı müzisyen Cem Vardarcı da keman ve piyano dinletisi sundu.

OTİGED projesinin kapanış programına; Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Bursa Belediye Lider Vekili Fethi Yıldız, Amsterdam Autisme Academie kurucusu Yavuz Kütük ve İŞKUR proje takımından Merve Başkurt da iştirak gösterdi.

Program sonunda Danışman Dilek Pınar Demirel ‘’Çeşitlilik ve Kapsayıcılık’’ temalı bir sunum gerçekleştirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir