Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. NPPES nükleer bölümünü buluşturdu

NPPES nükleer bölümünü buluşturdu

ateshaber ateshaber -
22 0

İSTANBUL (İGFA) – Türk sanayicilerinin nükleer sanayisindeki ihracat kapısı olan NPPES’te yaklaşık 280 ikili görüşme gerçekleşti. Akkuyu NGS projesindeki gelişmelerin konuşulduğu NPPES’te ülkemizde kurulması hedeflenen üç yeni nükleer projesi ve SMR’lar da masaya yatırıldı

Türk sanayicilerini nükleer sanayisinde bekleyen fırsatların ve bu katma kıymetli pazardaki gelişmelerin memleketler arası uzmanlar tarafından aktarıldığı 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Tepesi (NPPES), bin 300 ziyaretçiyi ve 192 firmayı ağırladı. Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Almanya, İngiltere, Slovenya, Ukrayna, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Hindistan, İsviçre’den nükleer gücün kıymetli temsilcileri NPPES’e katıldı. Nükleer güç kesiminde tedarikçi ve alt yüklenici olmak isteyen firmalar milletlerarası nükleer sanayisi temsilcileriyle NPPES kapsamında yaklaşık 280 ikili görüşme gerçekleştirdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın takviyeleriyle düzenlenen 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Doruğu, 21-22 Haziran 2023 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Milletlerarası Kongre ve Stant Sarayı’nda düzenlendi.

Ankara Sanayi Odası Lideri Seyit Ardıç, “Ankara Sanayi Odası olarak, Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi’ne iştirak sağlayan memleketler arası tüm paydaşlarımızla nükleer imalat kapasitemizi ve iş birliklerimizi artırmayı hedefliyoruz. Nükleer enerjiyi yalnızca bir elektrik üretim kaynağı olarak değil Türk endüstrisinin bugünü ve geleceği için kritik değere sahip bölümlerden biri olarak görüyoruz. Bu dalın aradığı niteliklere uygun üretim yapan Türk firma sayısını artırmak için de ASO NÜKSAK – Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi kapsamında ağır çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye, Akkuyu NGS’den sonra üç konvansiyonel nükleer santral projesi daha planlıyor. Dünyada da global iklim krizi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın tesirleriyle nükleer güç yenilenebilir güç kaynaklarıyla birlikte güç karmalarındaki hissesini artırıyor. Türk sanayicileri olarak katma bedeli çok yüksek olan nükleer güç sanayisindeki hacmimizi genişletebilirsek ekonomimiz için büyük fırsatlar yakalayabiliriz” diye konuştu.

Nükleer Sanayi Derneği Lideri Alikaan Çiftçi ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Nükleer Santraller Fuarı ve Tepesi her geçen yıl iştirakçi profilini çeşitlendiriyor ve iş birlikleri için kıymetli bir taban oluşturuyor. Dünyanın nükleer güç alanındaki üç büyük etkinliğinden biri olan NPPES’te, bu yıl ülkemizde kurulması planlanan ikinci ve üçüncü nükleer santral projeleri için Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti temsilcileri başta olmak üzere milletlerarası oyuncular iş birliği fırsatlarını kıymetlendirdi. Türk sanayicileri de memleketler arası oyuncuların tedarik zincirinin bir kesimi olmak için görüşmeler gerçekleştirdi. Türkiye’nin nükleer güç yatırımlarının güçlü bir ayağı olması beklenen küçük modüler reaktörler (SMR) de masaya yatırıldı. Türk sanayicileri olarak SMR’larda gereksinim duyulan bileşenlere süratli karşılık verebilirsek nükleer güç alanında çok değerli bir ivme kazanabiliriz. Ülkemizde saha seçim çalışmaları şu anda devam eden SMR’lar için Türk sanayicileri kıymetli roller üstlenme kabiliyetine sahip, NPPES’te bu mevzuda yapılan ikili görüşmelerin ileride iş birliklerine döneceğine inanıyoruz.”

Türkiye’de nükleer sanayisinin gelişmesi için memleketler arası örgütlerle üç kıymetli iş birliği muahedesi NPPES kapsamında gerçekleşti. Ankara Sanayi Odası, Kore Nükleer Derneği (KNA) ile olan uygun niyet muahedesini NPPES’te yeniledi. Nükleer Sanayi Derneği ise hem Kore Nükleer Derneği hem de Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü ile iş birliği muahedesi imzaladı. İş birliği mutabakatlarının Türk sanayicilerinin nükleer güç yatırımlarında değerli birer tedarikçi olmasının önünü açması hedefleniyor.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Güç ve Milletlerarası Projeler Genel Müdürlüğü Nükleer Altyapı Geliştirme Dairesi Lideri Salih Sarı, NPPES’in açılışında şunları söyledi: “Akkuyu NGS’ye ek olarak en az 12 üniteye sahip üç büyük ölçekli nükleer santral projesini daha hayata geçirmeyi ve bunun yanı sıra SMR teknolojilerini de kullanmayı planlıyoruz. İkinci nükleer santrali projesi için Güney Kore ve Rusya Federasyonu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Üçüncü bir santralin kurulumuna yönelik de Çin hükümetiyle görüşmelerimiz sürüyor. Ek olarak dördüncü bir nükleer santrale yönelik saha araştırmalarımıza süratle devam ediyoruz. Bunların yanı sıra ABD, İngiliz, Fransız şirketleriyle SMR’lara yönelik yakın temas içindeyiz”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir