Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Muğla’dan anız yangınlarına karşı ikaz

Muğla’dan anız yangınlarına karşı ikaz

ateshaber ateshaber -
24 0

MUĞLA (İGFA) – Muğla Büyükşehir Belediyesi Vilayet genelinde havaların ısınması, hububat hasadı sonrası anızların yakılması nedeniyle her yıl yaşanan yangınlar nedeniyle vatandaşları uyardı. 2022 yılında bin 276, 2023 yılının birinci 6 ayında 323 anız yangının çıktığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi bu yangınların birçok ziyana yol açtığını, vatandaşların bu bahiste daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi tarafından anız yangınları ile ilgili şu açıklama yapıldı:

“Anız yakılması sonucunda çıkan yangınlar her yıl milyonlarca liralık maddi ziyana neden oluyor. Anız yangınları, orman yangınlarına, telefon ve güç iletim sınırlarının yanmasına, yol kenarlarında duman nedeniyle sis oluşumu sonucunda çeşitli trafik kazalarına yol açabiliyor. Anız yangınları ile birlikte hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim ünitelerinin yanması üzere birçok riski de ortaya çıkarıyor. Ayrıyeten anız yangınları toprak içerisindeki yararlı canlıların ve topraktaki organik hususun yanarak yok olmasına neden oluyor. Anız yakılması toprakları ve doğayı olumsuz etkileyerek söndürme çalışmaları esnasında binlerce ton su ile vakit ve maliyet kayıpları yaşanıyor.

Hububat hasadı sonrası artıkların ekonomik bir paha de taşımadığı niyeti ile anız yakmanın bir alışkanlık haline geldiği görülmektedir. Ülkemiz topraklarının şimdiki ve gelecekteki jenerasyonları doyuracak biçimde eser verebilmesi ve gelecek jenerasyonlara hoş, yeşil, pak bir etraf bırakılması anız yakmanın toprağa ziyan verdiğinin herkes tarafından bilinmesine bağlıdır. Anız yakmanın vakitten ve maliyetten çıkar sağlandığı düşünülse de aslında ülke topraklarına büyük ziyan verdiği unutulmamalıdır.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir