Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. ‘Merkez’de beklenen değişiklik oldu

‘Merkez’de beklenen değişiklik oldu

ateshaber ateshaber -
29 0

ANKARA (İGFA) – Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan atandı.

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyi’ne atanırken, Kavcıoğlu’ndan boşalan makama Hafize Gaye Erkan atandı.

Erkan toplumsal medya hesabından yayımladığı birinci iletisinde, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde aziz milletimize hizmet yolunda #TürkiyeYüzyılı’na başlıyoruz” diyerek #DolarTL #dolar #ALTIN etiketlerini kullandı. Erkan, hesabından yaptığı birinci paylaşımlarda ayrıyeten Merkez Bankası’nın Haftalık Para ve Banka İstatistikleri ile Menkul Değer İstatistiklerine ait bilgilerini paylaştı.

https://twitter.com/hafizegayerkan/status/1667024090379571203

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

1982 yılında dünyaya geldi. Türk ekonomist ve mühendis. Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği Kısmı’ndan mezun olmasının akabinde eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti ve orada finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst seviye yöneticilik yaptı. Birtakım iktisat mecmuaları tarafından dikkat çeken genç ekonomistler ortasında gösterildi.

Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu ve üniversite imtihanında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmına girdi. Kısmını birincilikle tamamladı ve akabinde Princeton Üniversitesi’nden kabul edilerek yurt dışına taşındı. Princeton’da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan birinci öğrenci olma muvaffakiyetini gösterdi. Bu sayede ülkedeki “en genç finans profesörü” unvanını elde etmiş oldu.

Daha sonra Harvard Business School’da idare bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

Sektöre Princeton’daki eğitimini tamamlamasının akabinde, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştı ve akabinde o periyot yaşadığı sorunlar yüzünden devlet yönetimine geçmiş bir banka olan First Republic Bank’da yönetici olarak çalışmaya başladı.

Bankada başarılı bir mesleğe imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın zirve yöneticilerinden biri pozisyonuna geldi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir