Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Memduh Büyükkılıç’tan ‘Çevre’ iletisi

Memduh Büyükkılıç’tan ‘Çevre’ iletisi

ateshaber ateshaber -
32 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’deki şehircilik çalışmalarını gerçekleştirirken, etrafa yönelik hassasiyet göstererek hareket eden ve bu faaliyetlerin yanında çevreyi de gözeten adımlar atan Lider Memduh Büyükkılıç ve Büyükşehir Belediyesi, kentin havasından suyuna, taşından toprağına ve canlısına kadar her kısmına hassaslık gösteriyor.

“ÇEVRE KONUSUNDA GÜÇ, GÜÇ KONUSUNDA PAK GÜÇ ÖNEMLİ”

Çevre konusunda güç konusunun değerine işaret eden Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, güçte en kıymetli olgunun, ‘enerjinin pak olarak üretilmesi’ konusu olduğunu vurgulayarak uygulamalarından kelam etti. Büyükkılıç, 5 Haziran Dünya Etraf Müdafaa Günü’nü kutlayarak şunları kaydetti:

“5 Haziran Dünya Etraf Müdafaa Günü’nü kutluyor, etrafımızı pak ve yaşanılır tutalım temennisinde bulunuyorum. Etraf konusunda en kıymetli husus güç, güç konusunda da en kıymetli olgu pak olarak güç üretimidir. Bunlar da malumunuz fosil yakıtlardan fazla yenilenebilir güç olarak da nitelendirilen rüzgâr, güneş ve hidrolik yani su gücüdür. Bizler de bunun değerini bilerek kimi kuruluşlarımızda bunlara yöneldik. KASKİ’mizde muhtaçlık duyduğu elektrik gücünü kendi tesislerinden karşılayabilmek için 103,9 milyon TL bedelinde yatırım bedeli ile Güneş Güç Santrali’ni (GES) hayata geçirdik. Öte yandan en ucuz güç, tasarruf edilen güçtür. Bu bağlamda elektrik dağıtım bölümünde topraklama iletkeni olarak bakır yerine galvanizin kullanımına yönelik Ar-Ge projesi ile ülkemize yaklaşık 1 milyar Türk Lirası katkı sağlamış bulunmaktayız. Yapılan tasarruf yalnızca nakdî istikametten olmayıp, güç üretimi için kullanılan fosil kaynakların tüketiminin azalmasına ve dünyanın ısınmasına neden olan sera gazları ve karbondioksit ölçüsünün azalmasına katkı sağlayarak, etrafın korunmasını da sağlayacağız.”

“ ‘TESİSAT SİZDEN, KOMBİ BİZDEN’ UYGULAMASI İLE KENTE YENİ BİR NEFES”

Yakın vakitte kentin hava kalitesine yönelik Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttükleri ‘Tesisat Sizden, Kombi Bizden’ uygulamasına da değinen Büyükkılıç, “ ‘Tesisat Sizden, Kombi Bizden’ projemiz ile kente yeni bir nefes getireceğiz” diyerek, “Kayseri Büyükşehir Belediyemiz ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız ile kentte hava kalitesinin arttırılması yolunda kıymetli bir adım attık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hibe takviyesi verdiği Kayseri İli Hava Kirliliği Uygunlaştırma Projesi, 1’inci etap olarak yalnızca Eskişehir Bağları Bölgesi Doğalgaz Dönüşümü Çalışması kapsamında gerçekleştirilmeye başlanırken, kelam konusu uygulama ile hava kalitesini direkt etkileyen kömür kullanan konutların doğalgaz kullanımına teşvik edilmesini amaçladık” diye konuştu.

“AKILLI KENT UYGULAMALARI KENTİMİZE İLE TASARRUF VE PAKLIK SAĞLANIYOR”

Çevre konusunda en kıymetli mevzulardan birisinin de akıllı şehircilik olduğunu söyleyen Lider Büyükkılıç, Kayseri’de akıllı şehircilik konusunda değerli projelere imza attıklarını ve akıllı kent uygulamaları sayesinde de tasarrufa geçerek, başka taraftan etrafın pak tutulmasına aracı olduklarını tabir etti.

Büyükkılıç, kelamlarına şöyle devam etti: “Akıllı Kent uygulamaları kentin birçok noktasında otomasyonu sağlayarak hizmetlerin süratli, faal ve tavırlı bir biçimde yürütülmesine imkan tanıyor. Kayseri’de yeşil alanlarda otomasyon formda gece sulama yapılmakta, bu sayede güneşli saatlerde suyun buharlaşmadan kaynaklanan su kayıpları önlenmekte ve yeşil randımanı de arttırılmakta. Öteki taraftan bir öbür akıllı kent uygulamamız olan ‘Akıllı Kavşak’ uygulaması sayesinde ise kavşaklara yerleştirilen sensörler ile otomatik sayımlar yapılarak araçların daha fazla olduğu yola verilecek geçiş üstünlüğü otomatik olarak belirleniyor. Böylelikle araç sayısının fazla olduğu geçişlerde gereksiz beklemelerin önüne geçilmiş, trafik yoğunluğu azaltılarak araçların yakıt tasarrufuna katkıda bulunulmuş, kentteki araçların sera gazı emisyonu oranı en aza indirilmiş oluyor. Ayrıyeten Akıllı Kent uygulamalarından olan ‘Akıllı Aydınlatma’ sistemi çerçevesinde kentin birçok yerinde akıllı aydınlatma ile LED lamba kullanılarak yüzde 50’lere varan tasarruf sağlanıyor.”

“PARKLARIMIZDA ÇEVRECİ ORGANİK GÜBRE”

Erciyes Üniversitesi Teknopark ile Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa olarak üretimini gerçekleştirdiği, etrafa ve beşere zararsız organik gübreyi parklarda kullandıklarına işaret eden Büyükkılıç, “Parklarımızda organik ve çevreci gübrelerimizi insan sağlımız ve etrafımız için uygulamaya aldık. Erciyes Üniversitesi Teknopark ile Büyükşehir Belediyemizin iş birliğindeki projemiz ile etraf ve insan sıhhati korunurken, etraftaki bitki varlığımız da gözetilmiş olacak” biçiminde konuştu.

“DEVRİM NİTELİĞİNDE HAFRİYAT İDARE SİSTEMİ OLUŞTURDUK”

“Kayseri Büyükşehir Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Daire Başkanlığı ünitemiz ile birlikte hafriyatların depolanması ve bertaraf edilmesi konusunda ihtilal niteliğinde bir uygulama başlatarak ‘Hafriyat İdare Sistemi’ oluşturduk” diyen Büyükkılıç, sürdürdüğü konuşmasında şunlara değindi:

“Bu kapsamda teknolojinin tüm imkânları kullanılarak geliştirilen ve uygulamaya konulan hafriyat idare sistemi ile aktif bir hafriyat yönetimi gerçekleştirmeyi başardık. Açılan ve işletmeye alınan döküm alanlarında toplanan hafriyatlar depolanmak ve bertaraf edilmek üzere sürece alınırken, Akin, Gömeç, Mimarsinan, Beylik ve Sarıkürklü bölgelerinde olmak üzere toplam beş depolama alanı Büyükşehir Belediyemiz tarafından tahsis edildi ve himaye çiti ile muhafaza altına alındı.”

“ÇEVRE KONUSUNDA ÇALIŞTAY VE EĞİTİM PROGRAMLARINDA YER ALDIK”

Çevreye hassaslık konusunda proje ve faaliyetlerimizin yanında etraf ile ilgili çalıştay ve eğitim programlarında da bulunduklarını paylaşan Büyükkılıç, “Bu doğrultuda İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’mız tarafından düzenlenen İklim Değişikliği Aksiyon Planı (İDEP) Paydaş Çalıştayı Programı’nda bulunduk, eğitim çalıştayları da düzenledik” tabirlerinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir