Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Meke Gölü’nü 2,5 milyon metreküp suyla beslenecek

Meke Gölü’nü 2,5 milyon metreküp suyla beslenecek

ateshaber ateshaber -
23 0

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün hizmet alanına giren yerleşim ünitelerinde yürütülen atık su arıtma tesisi projeleri bir bir hayata geçiriliyor.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Karapınar ilçesine ileri biyolojik atık su arıtma tesisi kazandırdıklarını belirterek, 2021 yılında devreye alınan atık su arıtma tesisinde arıtılan suyun dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü’nü besleyeceğini lisana getirdi.

MEKE GÖLÜ ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAĞI AN İÇİN GÜN SAYIYOR

Hayata geçirdikleri atık su arıtma tesisleri sayesinde hem etrafın korunduğunu hem de arıtılmış suyun tekrar değerlendirilmesinin mümkün olduğunu kaydeden Lider Altay, “Atık suların etrafa olan olumsuz tesirlerini bertaraf etmenin yanında arıtılmış suyun tekrar kullanılması için atık su arıtma tesisleri kuruyoruz. Karapınar İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimiz, 2033 yılı nüfusu öngörülerek planlanmış ve 2021 yılı itibariyle faaliyete geçirilmişti. Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi’nde arıtılan suyu, Meke Gölü’nü beslemek gayeli olarak kullanmayı hedefliyoruz. Bu tesiste arıtılan atık suların, tekrar ileri filtrasyon süreçlerinden geçirilerek Meke Gölü’nü beslemesi için gerekli geri kazanım tesisinin inşaat çalışmalarına başladık. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın dayanaklarıyla Meke Gölü’ne su taşıyacak geri kazanım tesisimiz, Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi’ne entegre biçimde yapılıyor. Atık Su Arıtma Tesisi’nden yaklaşık 8,5 kilometre arada yer alan Meke Gölü’nü beslemek üzere gerekli iletim çizgisini çekerek günde yaklaşık 7 bin metreküp su dayanağı verebileceğiz. Azamî kapasitede bir yılda 2 milyon 532 bin metreküp suyu Meke Gölü’ne taşımamız sonucu inşallah Meke Gölü, en kısa vakitte tekrar o eski ihtişamlı imajına kavuşacak. Tüm bu hizmetlerin kazandırılmasında Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın dayanakları çok büyük. Başta evvelki periyot Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” sözlerini kullandı.

2018-2023 YILLARI ORTASINDA 9 YENİ ATIKSU ARITMA TESİSİ KAZANDIRILDI

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 2018 yılından itibaren Cihanbeyli Merkez, Gölyazı, Ömeranlı, Tuzyaka, Huğlu, Üzümlü, Kayasu, Taraşçı ve Karapınar olmak üzere 9 atık su arıtma tesisinin inşaatlarını tamamlayarak işletmeye aldı. Kulu Atık Su Arıtma Tesisi’nde de geniş çaplı bir revizyon gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Çumra, Ilgın, Doğanhisar, Taşkent ve Derebucak atık su arıtma tesisleri için de çalışmalarını sürdürüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir