Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Mehmet Yalçın’dan büyüme mesaisi

Mehmet Yalçın’dan büyüme mesaisi

ateshaber ateshaber -
30 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri OSB Lideri Mustafa Yalçın, Türkiye’nin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2023 yılı birinci çeyreğinde yüzde 4,0 artış gösterdiğini belirterek, hizmete yönelik faaliyetlerinde ise 2023 yılı birinci çeyreğinde yüzde 12,4 artış sağlandığını belirtti.

Ekonomik büyüme beklentilerinin yüzde 3.7 civarında olduğunu hatırlatan Lider Yalçın, “Türkiye iktisadı, dünya genelinde yaşanan ekonomik kırılganlık, resesyon riskinin tartısının artması, Rusya-Ukrayna savaşının dünya iktisadı üzerindeki olumsuz tesirleri ve sınırlarımızdaki terör tehdidinin varlığı üzere büyük etkenleri göz önüne alındığımızda büyümedeki gücünü ve kararlılığını bir sefer daha ortaya koymuştur. Türkiye iktisadı, 2022’nin birinci çeyreğinde yüzde 7,6, ikinci çeyreğinde yüzde 7,8, üçüncü çeyreğinde yüzde 4 ve dördüncü çeyreğinde yüzde 3,5 büyümüş, 2022 yıllık sayılarına nazaran de yüzde 5,6 büyüme kaydetmişti. Türkiye iktisadı üst üste 11 çeyrektir büyüme muvaffakiyetini göstermiştir.” tabirlerini kullandı.

Küresel ekonomilerde resesyon tesirinin Türkiye’yi de tesiri altına almaya başladığına değinen Lider Yalçın, “Türkiye olarak büyümedeki ısrarlı ve kararlı duruşumuzu sürdürüp, yatırımlarımızı ve ihracatımızı artırarak resesyon riskini savuşturmaya çaba göstermeliyiz.” diye konuştu.

Başkan Yalçın, “Türkiye’nin ve kentimizin ekonomik büyümesini artırmak ve aksilikler karşısında endüstriciler olarak daha çok çalışmak zorunda olduğumuzun şuurundayız. Yatırım, istihdam, üretim ile ihracat odaklı büyümeye devam etmekten diğer dermanımız olmadığının farkındayız. Milletimizin 28 Mayıs’ta sandıkta istikrardan yana yapmış olduğu tercih bizlere itimat vermektedir. Kurulacak olan yeni kabineden ihracat ve yatırımları daha fazla destekleyecek düzeneklerin acil olarak oluşturulmasında süratli davranması beklentimizdir. Atılacak her yeni adım ülkemizin ekonomik büyümesinin artmasını sağlayacaktır” halinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir