Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Manisa’da sürüleri güzelleştirecek proje… Koçlar Büyükşehir’den

Manisa’da sürüleri güzelleştirecek proje… Koçlar Büyükşehir’den

ateshaber ateshaber -
23 0

MANİSA (İGFA) – Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sürü Güzelleştirme Projesi İşbirliği Protokolü”ne bağlı olarak vilayet genelinde en az 30 en fazla 150 baş anaç koyunu olan işletmelerin sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların iştirakiyle kan değişiminin sağlanması ve işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlandı

Bu kapsamda 2021 yılında 120 adet ile başlanan damızlık koç dağıtımları, 2023 yılında 500 adede yükselerek dağıtılmaya başlandı.

Akhisar Hayvan Pazarı’nda gerçekleştirilen birinci dağıtım merasimine Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Kırsal Hizmetler Dairesi Lideri Yılmaz Usta, Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Hayvan Sıhhati Yetiştiriciliği ve Su Eserleri Şube Müdürü Ali Gök, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Kırkağaç İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cihan Doğan, Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayati Aslan, Gölmarmara İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eyüp Aydın, teknik takımlar ve üreticiler katıldı.

Damızlık koç dağıtım merasiminde konuşma yapan Kırsal Hizmetler Dairesi Lideri Yılmaz Usta, “Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Orman Vilayet Müdürlüğü işbirliğinde hazırladığımız Damızlık Koç Dağıtım Merasimine güzel geldiniz. Küçükbaş hayvancılıkta damızlık ve kan değişimi kıymetli bir bahis. 2021 yılında 120 adet, geçen yıl 200 adet koç dağıtmıştık, bu yıl da 500 adet damızlık koçun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Proje kapsamında birinci olarak Akhisar, Kırkağaç, Soma ve Gölmarmaralı hayvan yetiştiricilerine 80 adedi Merinos cinsi, 32 adedi Kıvırcık cinsi olmak üzere toplam 112 adet damızlık koçu yüzde 75 hibeli olarak vereceğiz. Hayvanlarımıza değer vereceğinize inanıyorum, güzel uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Törende konuşan Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği içerisinde kıymetli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sürülerde verimliliği arttıracak, ırk özelliklerini çok güzel taşıyan koçlar, Büyükşehir Belediyesi ve Müdürlüğümüzün mevzu uzmanları tarafından Karacabey Tarım İşletmesinden temin edilmiştir. Bu teslimlerimizde üreticilerimize yüzde 75 Büyükşehir Belediyemizin katkısı bulunmakta, yüzde 25’ini ise üreticilerimiz karşılamaktadır. Hayvancılığımıza bu cins projelerle dayanak veren başta Manisa Büyükşehir Belediyesi Liderimiz Sayın Cengiz Ergün ve takımına çok teşekkür ediyorum. Dağıtımı yapılan damızlık koçların tüm yetiştiricilerimize iyi olmasını diliyorum” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir