Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Manisa’da dere yatağından çıkan atıklar pes dedirtti!

Manisa’da dere yatağından çıkan atıklar pes dedirtti!

ateshaber ateshaber -
25 0

MANİSA (İGFA) – Akhisar ilçesinde 18 Haziran tarihinde 3 saat tesirli olan sağanakta metrekareye yaklaşık 94 kilogram yağış düştü. Ağır yağışın başlamasıyla birlikte MASKİ ve Manisa Büyükşehir Belediyesine bağlı takımlar çabucak harekete geçti.

Sel sularının kısa müddette tahliye edildiği ilçede su baskınına neden olan dere yataklarında da incelemelerde bulunulurken MASKİ takımları dere yataklarını temizlemeye devam ediyor.

Sel baskınına neden olan dere yatağından mobilya, halı, araba lastiği üzere insan ögesi atıkların çıkması şaşkınlığa neden oldu.

Çalışmaların olduğu bölgelerde incelemelerde bulunan MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, 1 saatlik vakit diliminde 600 bin ton yağmur suyunun Akhisar’dan geçtiğini söz etti. Dere paklık esnasında çıkan atıklardan da bahseden Çevik, “Dere paklık çalışmalarımız esnasında halı, moloz ve hafriyat, lastik, mobilya, hayvan ölüleri, cam şişe atıkları çıktı. Beni en çok mobilya çıkması şaşırttı. Çöplerimizi derelere atmamalıyız, su akışını ne kadar engellersek su baskınına o kadar yol açmış oluruz” dedi.

Ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü tabir eden Çevik, “Biz yalnızca kapalı kısmı temizlemiyoruz. Kurutma kanalında da paklık faaliyetlerimiz devam etmektedir. Derelerimize çöplerimizi atmamalıyız. Oralar çöp alanı değildir. İçerisinden halı çıktı, moloz çıktı, hafriyat çıktı. Bu yüzden bizim dere alanlarına bu cins atıkları atarak su akışını engellememiz gerekiyor. Bu dere alanımızı temizleyerek su akışını sağlamaya çalışıyoruz. 1 hafta içerisinde çalışmalarımız tamamlanacak. Şahbaz deremiz tamamiyle su akışına açılmış olacak. Bizi en çok şaşırtan; şu an bulunduğumuz noktada halı, lastik, mobilya çıktı. Beni en çok mobilya çıkması şaşırttı. Açık kanal kesimde de gruplarımız çalışmalarına devam ediyor. Orada da hayvan ölüleri, mobilyalar, cam şişe atıkları çıktı. Bunları bizim atmamamız gerekiyor. Bu bir mazeret değil lakin su akışını ne kadar engellersek su baskınına o kadar yol açmış oluruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir