Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Malatya haşereyle ağır uğraş veriyor

Malatya haşereyle ağır uğraş veriyor

ateshaber ateshaber -
26 0

MALATYA (İGFA) – Haşere çabasında fizikî ve kültürel çalışmalar yürüttüklerini tabirde eden Çevre Muhafaza ve Denetim Dairesi Lideri Şaban Aşıcı, kültürel manada vatandaşı bilgilendirdiklerini fizikî manada ise su birikintileri, gübreleri, atıkları, çöp yığınlarını temizlediklerini ardından de ilaçlama yaptıklarını belirtti.

Öte yandan konteyner kent ve çadır kentlerde de gerekli çalışmaların yapıldığını vurgulayan Aşıcı, vatandaşlardan gelen istek ve şikâyetleri de kıymetlendirerek gerekli müdahaleyi yaptıklarını söyledi.

AŞICI, “İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINI AĞIR BİR HALDE YÜRÜTMEKTEYİZ”

718 mahallede haşere uğraşını sürdürdüklerini belirten Aşıcı,“Malatya Büyükşehir Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Daire Başkanlığı olarak, 93 işçi 32 araç ile 13 ilçemizde ve merkezde ilaçlama, haşere ile çaba çalışmalarına aralıksız bir formda devam ediyoruz. 12 ay boyunca larva uğraşını yaptık. Ayrıyeten kışlak ve yazlak çaba diye ikiye ayırdığımız çalışmalarımızı da devam ettirmekteyiz. Yağışların dinmesiyle bir arada yaz dönemi gayretimiz başladı. Şu anda da alanda ilaçlama çalışmalarını ağır bir formda yürütmekteyiz.

İlaçlamada en değerli şey fizikî ve kültürel gayrettir. Fizikî çabada gördüğümüz su birikintileri, gübreler, atıklar, çöp yığınlarını temizliyoruz. Zira birinci etapta bu çalışmayı yapmazsak istediğimiz kadar ilaçlama yapalım, oradaki sorun çözülmüyor. Onun için fizikî gayret çok kıymetlidir. Örneğin su birikintileri sivrisineklerin ürediği yerlerdir. Sivrisinekler larvalarını su birikintilerine bırakıyor. Bir sivrisinek bir seferde 200 ila 400 adet larva bırakabiliyor. Gübreliklere, çöplere, atıklara, yiyeceklerin bulunduğu alanlar da genelde karasineklerin üreme alanı oluyor. O nedenle biz, üreme alanlarına müdahale etmediğimiz sürece ne kadar kimyasal gayret yaparsak yapalım sonuç alamayız. En son başvurduğumuz gayret ise kimyasal gayrettir. Mecbur kaldığımız vakitlerde bu çabayı yapıyoruz. Malatya Büyükşehir Belediye Liderimiz Selahattin Gürkan’ın bize vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda gelen şikâyetleri anında kıymetlendiriyoruz. Rutin olarak da ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Depremden sonra haşere ile çaba çalışmalarımızda farklılıklar oluştu. Bilhassa sarsıntıdan sonra yıkılan meskenlerin kanalizasyonları, içme suları açıkta kaldı. Bir de kimi yerlerde 8-10 katlı binalarda yaşayan vatandaşlarımız asansörlerinin kapalı olması sebebiyle yiyecek atıklarını bahçelerine atıyorlar. Hasebiyle yiyecek atıkları alanında harikulade bir kirlilik var. O nedenle öncelikle buraları temizliyoruz. Zira bu üzere yerlerde karasineklerin larvaları oluşuyor. Burada hem belediye olarak bize hem de vatandaşlarımıza düşen büyük sorumluklar var. Her iki tarafta üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğinde bizler, haşere uğraşının önüne geçmiş oluruz.

Belediye olarak çöplerin toplanması, paklığın yapılması, çimlerin biçilmesi, organik atıkların üstünün kapatılması ve larva gayreti yapıyoruz. Vatandaşlardan istediğimiz herkes kendi binasının içini temizlerse, haşere üremesi daha az olur. Bilhassa süs havuzlarındaki su birikintilerinde dayanılmaz bir formda sivrisinek üremesi oluyor. Süs havuzlarının kurutulması yahut on beş günde bir havuzların boşaltılması yeniden tıpkı biçimde kırsal alanlarda kullanılan sulama havuzlarının on beş günde bir boşaltılması, gübrelerin tarlalara serilmesi yahut üstünün kapatılması üzere fizikî çalışmalar haşere uğraşında çok tesirli oluyor ve bizim elimizi güçlendiriyor.

Ayrıca haşere uğraşı haricinde zirai çabamızda devam etmektedir. Yeşilyurt, Battalgazi ve öbür ilçelerimizdeki parklarda ve yeşil alanlarda bir de ana cadde ile sokaklarda bulunan ağaçlarda periyodik olarak ilaçlamalarımızı yapmaktayız” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir