Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Konya’ya yeni cazibe alanları ekleniyor

Konya’ya yeni cazibe alanları ekleniyor

ateshaber ateshaber -
25 0

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi, Meydan Meskenleri Yenileme ve Velespit Müzesi üretim çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Darü’l-Mülk Projesi’ne aralıksız devam ettiklerini belirterek, kentin kalbinde bulunan Kılıçarslan Meydanı’nda Meydan Meskenleri olarak tabir edilen 13 konutun onarım çalışmalarının büyük bir süratle sürdüğünü söyledi.

Tamamlandığında kentin merkezinde bilhassa ticari alanların, kafelerin, restoranların olacağı, 24 saat yaşayan bir alan oluşturmayı planladıklarını kaydeden Lider Altay, “Bununla birlikte Konya bir bisiklet kenti. Geçmişten itibaren ‘velespit’ diye tabir ettiğimiz bisiklet için de ‘Konya Velespit Müzesi’ ismi altında bir bisiklet müzesi inşa ediyoruz. Burada bilhassa bisikletin tarihî gelişimiyle birlikte Konya’da bisiklet kullanımını, Konya’da bisiklet yollarının gelişimini de gelen turistlerimize anlatabileceğimiz bir yer oluşturuyoruz. Burası tamamlandığında Mevlana Müzesi’nden Kılıçarslan Meydanı’na kadar bir yürüyüş aksı oluşturarak turistlerin burada vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Ayrıyeten Kılıçarslan Meydanı’nda Darü-l-Mülk Stant Alanı’nın açılmasıyla burası bir cazibe merkezi olacak. Konyalıların da sıklıkla ziyaret ettiği bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. Darü’l-Mülk Projeleri kapsamında inşallah Konya’mız birkaç yıl içinde tarihin çok daha hoş yaşandığı bir kent olacak” sözlerini kullandı.

BÖLGE YENİ CAZİBE ALANINA DÖNÜŞECEK

Darü’l-Mülk Projesi’nin 20 projeden oluşan projeler demeti olduğunu, bunun başlangıcını da Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı ile yaptıklarını anımsatan Lider Altay, “Alâeddin Cephe düzenlemesi, Larende, Sahipata, Sırçalı Medrese bunların hepsi adım adım yürüyor. Bu işlerin kesimlerinden biri de Meydan Meskenleri Düzenlemesi’ydi. İnşallah bu yılın sonuna yetiştirmek için büyük bir uğraş içindeyiz. Baharla birlikte burası cıvıl cıvıl olacak; hem kentte yaşayan insanlarımızın hem de gelen turistlerin kullandığı bir cazibe alanına dönüşmüş olacak” açıklamasını yaptı.

Çalışmaların tamamlanmasıyla Meydan Meskenleri bünyesinde Konya’ya has el sanatlarının nesiller uzunluğu yaşatılmasına katkı sağlayacak; taş işleri, toprak işleri, kitap sanatları, ağaç işleri ve tespihcilik üzere atölyeler de hizmet verecek.

“KONYA VELESPİT MÜZESİ”

Yine Meydan Meskenleri bünyesinde hayata geçecek Velespit Müzesi içerisinde ise “Minyatür Bisiklet Sahneleri”, “Bisikletin Tarihi Stant Odası”, “Bisikletin Düzeneği Stant Odası”, “Konya’da Bisiklet Temalı Stant Alanı” üzere; bisikletin sanatla birleştiği ve öyküsünün anlatıldığı birçok alan yer alacak. Müzede ayrıyeten Konya’da bisiklet kullanımının tarihi gelişiminin, bisiklet hafızasının ve kültürünün anlatıldığı; bisiklet yollarının gelişimini gösteren haritaların ve modifiyeli bisikletlerin yer aldığı gereçler de sergilenecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir