Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kızılay Bursa Şubesi’nden ‘kan bağışı’ vurgusu

Kızılay Bursa Şubesi’nden ‘kan bağışı’ vurgusu

ateshaber ateshaber -
27 0

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – 14 Haziran Dünya İstekli Kan Bağışçıları Günü hasebiyle Herkes Duysun’a açıklamalard bulunan Kızılay Bursa Şube Lideri Murat Tutanç, kan bağışının Türkiye’de düşük olduğunu belirterek, bahsin hassasiyetine dikkat çekti.

İnsanlara tedavi maksatlı kan ve kan eserlerinin verilmesinin 18. yüzyılın sonlarında başlandığını belirten Lider Tutanç, inançlı kan bağışı denince hem bağışlayanın, hem de hastanın güvenliğini denetim altında tutmak için standart tedbir ve kriterlerin akla geldiğini ve bu tedbir ve kriterleri Dünya Sıhhat Örgütü ve ülkelerin Sıhhat Bakanlıklarının belirlendiğini kaydetti.

Kriter ve standartlara uygun formda kan vermenin insan hayatını olumsuz etkilemeyeceğini söz eden Lider Tutanç, 11 yetkili hastane dışında Türk Kızılayı’nın bu vazifesi üstlendiğini belirterek, Türkiye’deki kan muhtaçlığının çabucak tamamını kurum olarak karşıladıklarını söyledi.

“KAN VE ESERLERİNİN SATILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Bu ortada Bursa Şube Lideri Murat Tutanç, Türkiye’de organların satılmasının nasıl ki kelam konusu değilse, kan ve eserlerinin de satılması mümkün olmadığının altını çizerek, “O yüzden dedikodu ve siyasi saiklere kapılmadan biçare durumda tedavi olmak için kan ve kan eserlerini bekleyen hastalara umut olabilmek için kan bağışında bulunmak ve tavsiye etmek gereklidir” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir