Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Kiralık konut fiyatları uçuşa geçti

Kiralık konut fiyatları uçuşa geçti

ateshaber ateshaber -
42 0

İSTANBUL (İGFA) – Ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı mayısta yüzde 101 oldu. Böylelikle nisan ayında yüzde 117 olan yıllık kira fiyatlarının yıllık artış oranı mayısta yüzde 101.39’e gerilemiş oldu. Uzmanlar fiyat artış suratının düştüğüne lakin fiyatların hala çok yüksek olmasından ötürü insanların kiralık konut bulmakta zorlandığını söyledi.

Mayıs ayında ülke genelindeki ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 113,2 TL;ye yükseldi. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 109,4, Ankara’da yüzde 192,2, İzmir’de ise yüzde 150 olarak öne çıktı. Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 140,2 TL, Ankara’da 93,7 TL, İzmir’de ise 112,5 TL’ye yükseldi.

“KİRA FİYATLARININ ARTIŞ SURATI DÜŞTÜ”

Son periyotlarda kira fiyatlarının artmaya devam ettiğini fakat artış suratında düşüş yaşandığını söyleyen Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) İdare Konseyi Üyesi Dr. Mustafa Koçak, “Kiralık konut fiyatlarının geçtiğimiz devirlerde çok artması insanların alım gücünü düşürmüştür, bu olağanda fiyatları aşağı taraflı hareket ettirmesi gerekirken, enflasyonun varlığı fiyatların üst istikametli hareket etmesini sağlamıştır. Tabi bu da artış suratının azalmasına sebep olmuştur. Tekrar tıpkı araştırmaya bakıldığında, kiralık ilan yaşı ortalamasının arttığı görülmektedir. Bu da kiralık konutların artık daha uzun mühlet kiraya verilemediğini göstermektedir. Talep yüksek lakin kira ilan yaşı da yüksek. Bu gösteriyor ki, beşerler ilanlara girip bakıyorlar, konut arıyorlar, lakin kiralayamıyorlar” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir