Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Keşan’da bozkurt zararlısı ile çaba başladı

Keşan’da bozkurt zararlısı ile çaba başladı

ateshaber ateshaber -
21 0

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Keşan Ziraat, takımları köyleri ziyaret ederek, açiçeğindeki bozkurt zararlısı uğraşını gerçekleştirirken, gruplar bozkurt zararlısı ile ilgili üreticilere de açıklama yaparak bilgilendirmede bulundu.

Keşan Ziraat Odası teknik takımlarının toplumsal medya hesaplarında da çiftçileri bilgilendiren paylaşımında, zararlıyla ilgili genel bilgi verilirken, bozkurt larvalarının birinci ve ikinci periyotlarında bitkilerin taze sürgün ve yapraklarını yemek suretiyle ziyan yaparlar ileri periyotlarında gündüz toprak içerisinde hareketsiz , kıvrık bir halde dinlenirken, gece toprak yüzeyine çıkarak genç bitkileri toprak yüzeyine yakın yerden kök boğazından kesmek yahut kemirmek suretiyle ziyan verirdiklerinin altı çizildi.

Kimyasal çaba konusunda da tavsiyeler de bulunan takımlar, paylaşımlarında, “Bir metrekare alanda 1-3 ortasında bozkurt larvası bulunursa ilaçlama yapılır. İlaç; 10 kilogram kepeğe yarım kilogram toz şeker ve önerilen dozda ilaç kuru kuruya karıştırılır. Daha sonra 5 litre su ile karıştırılarak bir hamur halini alması sağlanır. Hazırlanan yem akşam üzeri eşit bir halde tarlaya ayçiçeklerinin tabanına verilir” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir