Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Kayseri’nin aylık ihracatı yüzde 10,5 arttı

Kayseri’nin aylık ihracatı yüzde 10,5 arttı

ateshaber ateshaber -
30 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
TÜİK mayıs ayı ihracat bilgilerini kıymetlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) İdare Konseyi Lideri Mehmet Büyüksimitci, “Mayıs ayında ihracatımız bir evvelki aya nazaran yüzde 10,54 oranında artarak, 327 milyon 996 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın mayıs ayına nazaran de yüzde 7,57 oranında bir artışımız var” dedi.

2023 yılı mayıs ayında en çok ihracat yapılan bölümleri ve ülkeleri de açıklayan Büyüksimitci, mobilya bölümünün ihracat kalemleri ortasında birinci sıradaki yerini koruduğunu, akabinde elektrikli konut aletleri ve kablo geldiğini, en çok ihracat yapılan ülkelerin ise, Almanya, Irak ve ABD olarak sıralandığını söyledi.

Mayıs ayı ihracat sayılarının toparlanmaya işaret ettiğini açıklayan Lider Büyüksimitci, “Türkiye olarak seçimlerimizi tamamladık. Artık daima birlikte iktisada odaklanacağız. Bugün açıklanan ihracat sayıları mayıs ayı prestiji ile toparlanmanın işaretlerini vermeye başladı. Her ne kadar geçen yılki sayıları şimdi yakalayamasak da, hem sarsıntıdan etkilenen 11 vilayetimizin toparlanması, hem de dünya ihracat pazarlarımızda yaşanan olumlu gelişmelerle birlikte, kayıplarımızı telafi edeceğimiz inancındayım. Kayseri olarak evvelki aylarda yaşanan artış trendimizi yakalayarak, Türkiye’nin aylık ihracat artışının üzerine tekrar çıkmak istiyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir