Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kayseri Büyükşehir’den yerli biyoteknolojik ve organik gübre

Kayseri Büyükşehir’den yerli biyoteknolojik ve organik gübre

ateshaber ateshaber -
34 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Lider Dr. Memduh Büyükkılıç idaresinde gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir etraf ve toprak bırakmak için çalışmalarına devam ederken, Büyükşehir Belediyesi, Park Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı, Ağaçlandırma ve Bakım Şube Müdürlüğü’nün 2023 yılı gübre ve ilaçlama çalışmaları aralıksız sürüyor.

YERLİ, BİYOTEKNOLOJİK VE ORGANİK GÜBRE KULLANIMINA BAŞLANDI

2023 yılı ilkbahar gübreleme çalışmaları kapsamında Erciyes Üniversitesi Teknopark ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yerli biyoteknolojik ve organik gübreler üretilerek kullanılmaya başlandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖNCÜLÜK EDİYOR

Tamamen organik içerikli olup ziyanlı kimyasal ve ağır metaller içermeyen bu iş birliği ile Teknopark’ın araştırma geliştirme sonucunda ürettiği organik gübrenin kullanımının yaygınlaştırılması için Kayseri Büyükşehir Belediyesi öncülük ediyor.

“DOKTOR LİDER, SIHHATE KIYMET VERİYOR”

İnönü Parkı’nda gerçekleştirilen gübre uygulama programında, parkların, vatandaşların ağır kullandığı, yürüyüş yaptığı, çocukların vakit geçirdiği alanlar olduğunu söz eden Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Lideri Mustafa Türkmen, hekim olan Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’ın sıhhate çok değer verdiğini de vurgulayarak, “Yoğun kullanım kimyasalların parkta kullanımına karşıt bir durum. Hasebiyle biz de tabiatla barışık, üretimi Kayseri teknoparkta yapılan bu eseri daha evvel bize teklif geldiğinde memnuniyetle karşıladık, denedik ve şu anda da uygulamasını yapıyoruz. Malumunuz belediye liderimiz tabip. Ve tabip olması nedeniyle de sıhhate kıymet veriyor. Parklarda da mecburen bizim gübreleme ilaçlama yapmamız gerekiyor. Bu gübrelemede sıhhate uygun, etrafa ziyan vermeyen doğal bu tıp doğal, kimyasal olmayan şeyleri kullanmamız herkesi faydasına. O yüzden firmaya teşekkür ediyoruz. Yaygınlaştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“YÜZDE 20 YÜZDE 30 DAHA BAŞARILI”

Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı Ağaçlandırma ve Bakım Şube Müdürü Cüneyt Canıdemir ise projenin, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı ve Erciyes Üniversitesi Teknopark ortasındaki ortak çalışma olduğunu ve olağan gübrelere oranla yüzde 20 yüzde 30 daha başarılı bir sonuç aldıklarını tabir ederek, şunları söyledi: “Çalışmamızın ortaya sergiledik. Daha evvel de deneme çalışmalarımızdan çok muvaffakiyetler elde ettik. Şu an içerisinde bulunduğumuz parklarımızda da bütün alanlarda denemesini yaptık. Ve sonucu yüzde yüz başarılı bulduk. Parklarımıza gelen mesken sahipleri olan bilhassa Kayseri halkımız, kokudan yahut gübreden yahut alerjen olmasından ötürü rahatsız oluyorlardı. Biz de Belediye Liderimiz Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’ın bize buyrukları ile bu alanlarda insanları rahatsız ettirmek değil daha çok rahatlatmak emeliyle üniversite iş birliği ile kıymetli hocalarımızın katkıları ile bu alanda çalışmalarımız gerçekleştirdik. Daha çok bitkilerimizde, çimlerimizde, çiçeklerimizde kullanarak onların spesifik rahatsızlıkları, arazları yahut gereksinimi olan gübreleri büsbütün mikroorganizma faaliyetleri ile büyümelerini, gelişmelerini sağlamak. Olağan gübrelere oranla yüzde 20 yüzde 30 daha başarılı bir halde sonuç aldık. Ben kendilerine de teşekkür ediyorum. Sonuçta Kayseri hepimizin elimizden geleni yapmaya uğraş edeceğiz.”

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun da burada yaptığı açıklamada, “Erciyes Üniversitesi’nde TÜBİTAK, KOSGEB üzere kaynaklarıyla yaklaşık 15 yıldır geliştirilen biyolojik ve biyoteknoloji bakteriyel tabanı eserimiz çok şükür ticarileşti. Şu anda çok hoş bir toplantı için buradayız. Bu süreç içerisinde birçok takviye aldık. Yerli üretime Teknopark’ımızda başladık” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DEĞERLİ KATKILARI VAR

Bu süreçte bilhassa devletin yanlarında olduğunu ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin değerli katkıları olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Coşkun, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Önemli katkıları oldu ve bu katkılar artarak devam ediyor. Bu proje çok kıymetli bir üniversite, sanayi, toplum iş birliği örneğidir. Zira üniversitemizde Semih hocam tarafından geliştirilmiş bu eser şu anda toplumun hizmetine sunuldu. Yüksek teknolojik bir eserin sanayide, tarımda kullanımına hoş bir örnek teşkil ediyor. En başından beri Büyükşehir Belediyemizde bu hususa vereceği dayanağı esasen açıklamıştı ki ve şu anda kullanıyor ve sonuçlardan mutlu olduklarını biz de memnuniyetle öğrendik. Tıpkı vakitte ülkemizde son periyotta ortaya çıkan yeni fonlama sistemleri ki, kitle fonlaması bunlardan birisidir. Onunda çok hoş bir örneği oldu. Yaklaşık 8 milyon liralık aldığımız takviyeyle Teknopark’ta kurduğumuz üretim tesisinde şahsen Kayseri’mizde yerli üretime başlamış olduk. Halihazırda 10 tonun üzerinde üretimden satış gerçekleştirdik ve süratle da aldığımız siparişleri yerine getirmeye çalışıyoruz.”

Yerli biyoteknolojik ve organik gübre kullanımı ile hem toprak ve su kirliliğinin azaltılması hem de topraktaki mikro organizma faaliyetlerinin arttırılması hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir