Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kabine için geri sayım

Kabine için geri sayım

ateshaber ateshaber -
23 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de birinci defa yapılan 2. cins oylamada yüzde 52,14 oy oranına ulaşarak tekrar cumhurbaşkanı seçildi. Seçimin akabinde gözlerse kurulacak yeni Kabine’ye çevrildi.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada 2 Haziran’da milletvekillerinin yemin edeceğini belirterek, “Sonraki gün cumhurbaşkanımız mazbatasını aldıktan sonra yemin edecek. Cumartesi mazbata ve yemin olacak. Akşam saatlerinde 22.00 üzere düşünülüyor. Yeni kabine açıklanacak” diye konuştu.

EKONOMİNİN BAŞINA MEHMET ŞİMŞEK

Yeni devirde en kritik koltuklardan biri Nureddin Nebati’den boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğu olacak. Erdoğan’ın, eski Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yine yararlanmak istediği biliniyor. Şimşek’in Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı misyonlarını birlikte yürütmesi düşünülüyor. Bu durum, Şimşek’in ekonomik idarede daha aktif bir rol alacağını ve siyasetlerin şekillendirilmesinde anahtar bir figür olacağını gösteriyor.

FAHRETTİN KOCA VE MEHMET ERSOY VAZİFELERİNE DEVAM EDECEK

Kulislerdeki son bilgilere nazaran; yeni kabinede mevcut bakanlardan Fahrettin Koca, yeni periyotta de Sıhhat Bakanlığı vazifesinde hizmet vermeye devam edecek. Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da yeni kabinede misyonunu sürdürecek.

DIŞİŞLERİ’NE HAKAN FİDAN, İÇİŞLERİ’NE ALİ YERLİKAYA

Dışişleri Bakanlığı için Hakan Fidan’a, İçişleri için İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya, Sanayi ve Teknoloji için Fatih Kacır’a, Gençlik ve Spor için Osman Aşkın Bak’a bu akşam telefon gittiği konuşuluyor.

İBRAHİM KALIN, MİT MÜSTEŞARI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni MİT müsteşarı oldu. Fuat Oktay’ın ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı misyonuna devam edeceği söz ediliyor.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINA YAŞAR GÜLER

Öte yandan Ulusal Savunma Bakanlığı için Yaşar Güler, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı için Uğur İbrahim Altay, Bilim ve Sanayi Bakanlığı için Fatih Kacır, Ulaştırma Bakanlığı için Hayri Baraçlı’nın ismi geçiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir