Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İzmit Meclisi’nden tasarruf sağlayacak yetki! GES yüzde 20 tasarruf sağlayacak

İzmit Meclisi’nden tasarruf sağlayacak yetki! GES yüzde 20 tasarruf sağlayacak

ateshaber ateshaber -
26 0

KOCAELİ (İGFA) – İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında, Çağdaş Hayvan Pazarı’nda kurulacak olan Güneş Güç Santrali için 17 milyon TL’lik kredi yetkisi talebi oy birliğiyle meclisten geçti.

İzmit Belediyesinin büyük bir tasarruf sağlamayı amaçladığı; kent ismine büyük bir yatırım olan santral ile ilgili İzmit Belediye Lider Yardımcısı Ünal Özmural hem meclis üyelerini hem de kamuoyunu bilgilendirdi.

BUNDAN SONRAKİ PERİYODA YATIRIM OLACAK

Özmural, “Malum bir hayvan pazarımız var. Bu pazarın çatısına güneş güçlü elektrik santrali kurmakla ilgili yaklaşık 1,5 yıldır fizibilite raporlarını çalıştık. Bu fizibilite raporlarının sonucunda müracaatlarımız TEİAŞ, SEDAŞ ve Ankara’ya yaptık. Bütün bu süreçler 1,5 yıl sürdü. Bunun sonucunda 800 kilovatlık bir güneş güç santrali kurma yetkisini aldık. Bu yetki bugünden itibaren 2 yıl için geçerlidir. Bu 2 yıl içinde şayet bu santrali yapamazsak şu ana kadar yapmış olduğumuz masraflar çöpe gitmiş olacak. 800 kilovat şu manaya geliyor: Belediyemizin yıllık faturası 15-16 milyon TL. Bu santral bize yüzde 20’ye yakın elektrik faturasında düşüş sağlayacak. Bu da yaklaşık 3-3 buçuk milyon TL demek. Bu güç santrallerinin hesaplamasında şu anda fizibilitede şu anki fiyatlarla 4 yıl geri dönüşü var. 4 yıllık bir geri dönüşü olan santralin ömrü de 25 yıl. Bizim bu santrali yapıp devreye almamız esasen periyodumuzu kapatacak üzere duruyor. Münasebetiyle aslında yapmış olduğumuz bu yatırım bundan sonraki belediyenin yeni yılına yatırımdır. Bunun bu formda bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

“O GÜNKÜ KURALLARI REFERANS ALACAĞIZ”

Teknik manada bu süreci tıkayan hiçbir pürüzümüz yok. Vilayetler Bankasının ve kamu bankalarının bu bahis ile ilgili önemli dayanakları vardı. Ben Vilayetler Bankası dahil olmak üzere Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası dahil olmak üzere görüştük. Maalesef olumlu bir sonuç alamadık. Büyük ihtimalle özel banka kredisi kullanmak zorunda kalacağız. Bu santralin maliyeti 600 bin dolar. Dolar endeksli bir iş olduğu için ve güneş panellerinin birçok yurtdışından geliyor. Dolar konusunda bir belirsizlik var. Esasen açık ihaleye çıktığımız vakit o günkü kaideleri referans alacağız” dedi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir