Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamur temizlenecek

İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamur temizlenecek

ateshaber ateshaber -
30 0

KOCAELİ (İGFA)- 5 Haziran Dünya Etraf Günü ile başlayan Türkiye Etraf Haftası kapsamında birinci program Kocaeli Kongre Merkezinde yapıldı

Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Etraf Günü programı bu yıl “Temiz Deniz Pak Dünya” sloganıyla kutlanmaya başladı. 5 Haziran Dünya Etraf Günü kapsamında birinci program İzmit Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Programda Kocaeli Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürü Ahmet Kırılmaz ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Lideri Mesut Değer, Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Akabinde Seka Park Uçurtma zirvesine geçildi. Seka Park iskelesinden ikinci çelenk İzmit Körfezine bırakıldı.

“8 MİLYON TON ÇAMUR TEMİZLEYECEĞİZ”

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “Gıda insan hayatı için son derece değerli. Fakat bilhassa global iklim değişikliğinin yarattığı tehditler nedeniyle dünya besin manasında bir risk ile karşı karşıya. Peygamberimiz Hz. Muhammed bize ne diyor; ‘Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizde fidanı toprağa ekin’. ‘Dere kenarında abdest alıyor olsanız bile onu israf etmeyin’ diyecek kadar da çevreci bir Peygamberimiz var. Mustafa Kemal Atatürk ne diyor; ‘Türkiye’yi çağdaş medeniyetler düzeyine ulaştırmalıyız.’ Sizlerin misyonu bundan sonra ne olmalı biliyor musunuz? Çağdaş medeniyetler düzeyini belirlemek. Tüm kamu kurumlarımızla birlikte etrafımızı korumak ve sizlere daha hoş bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. Biz artık İzmit Körfezimizi temizlemeye başladık. 8 milyon ton çamur İzmit Körfezinde birikmiş. Sizi daha hoş daha pak bir denizle buluşturmak için bu çamuru çıkaracağız. 2’si Marmara 7’si Karadeniz kıyılarında olmak üzere 9 mavi bayraklı plajımız var. Biz bunları sizler için yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Artık siz bize bir kelam vereceksiniz. Türkiye’yi dünyaya model olacak bir ülke haline getirmek için çalışacaksınız. Bizlerin yerine gelip hizmetleri sizler yapacaksınız” tabirini kullandı.

Konuşmaların akabinde ödül merasimine geçildi. Büyükşehir Belediyesi Atık Pil Toplama Kampanyası kapsamında en çok atık pil toplayan Derince İbni Sina İlkokulu Müdürü Adnan Balkan ve öğrencilere mükafatlarını Vali Seddar Yavuz verdi. İzmit Muallim Naci Anadolu Lisesi okul müdürü ve öğrencileri En Çok Elektronik Atık toplayarak mükafatlarını Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’dan aldı. En Çok Bitkisel Atık toplayan Gebze Koç Ortaokulu Okul Müdürü ve öğrencilerine mükafatlarını Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk verdi. Ödül alan 3 okul kazandıkları teknoloji setini, 6 Şubat merkezli yaşanan zelzelede ağır yaralar alan Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan okullara armağan etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir