Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İzmit Dağköy’de araka hasat şenliği

İzmit Dağköy’de araka hasat şenliği

ateshaber ateshaber -
26 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir ve refah seviyesinin uygunlaştırılması, kırsal ekonomik alt yapının güçlendirilmesi ve ziraî eserlerin daha yeterli kıymetlendirilmesi hedefiyle bayan ve genç çiftçilere yönelik, “Fikir Sizden, Takviye Bizden” projesini hayata geçirdi.

Proje doğrultusunda yüzde 75 hibeli ziraî dayanak verilen İzmit Dağköy’de bayan çiftçilerin organik olarak yetiştirdiği bezelye tipi arakanın birinci hasadı yapıldı. Şenlik havasındaki etkinliklerde bezelye ayıklama müsabakası düzenlendi, toplanan bezelyelerden yapılan yemek davetlilere ikram edildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve ziraî üretimin kesintisiz devam etmesi için hayata geçirdiği çok sayıda projeyle çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Üreticilere tamamı hibe mazot, yüzde 50 hibe yem bitkisi tohum, gübre, meyve fidesi, çağdaş sera ve ziraî ekipman başta olmak üzere çok sayıda dayanak veren Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin her vakit yanında oluyor.

KADIN, GENÇ VE ENGELLİ AĞIRLIKLI

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen, bayan, engelli ve genç çiftçilere öncelik verilen, “Fikir Sizden, Dayanak Bizden” projesi kapsamında, Kocaeli’de çiftçilik, arıcılık ve hayvancılık faaliyetinde bulunan kooperatiflerin sunduğu projeler değerlendirmeye alınmış, Bayanın Eli Kooperatifi, Dr. Sumru Müstecaplıoğlu Halıdere Bayan Teşebbüs Kooperatifi, Nüzhetiye ve Etraf Köyleri Kalkınma Kooperatifi, Dane-Riz Bayan Teşebbüsü Üretim İşletme Kooperatifi, Dağköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi, Çalca Köyü Bayan Kooperatifi ve Doğal Ömür Tarım ve Hayvancılık Üretim Kooperatifi yüzde 75 hibeli dayanak almaya hak kazanmıştı. Kooperatiflere, anahtar teslimi çağdaş sera heyetimi, tohum, fide, gübre, alet ve ekipman dayanağı sağlandı. Bu doğrultuda, çoğunluğu bayanlardan oluşan İzmit Dağköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nin organik olarak yetiştirdiği bezelye tipi arakanın hasadı yapıldı. Şenlik havasında geçen pograma Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Levent Küçük, İzmit Ziraat Odası Lideri Yusuf Karaaslan, Dağköy Mahalle Muhtarı Özcan Özmüş, İzmit Dağköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Necla Sarı Akyazı, etraf mahallelerin muhtarları, tarım kooperatiflerinin liderleri ve çiftçiler katıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir