Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İzmit Çilek Köyü’nde mükemmel hasat

İzmit Çilek Köyü’nde mükemmel hasat

ateshaber ateshaber -
25 0

KOCAELİ (İGFA) – İzmit Belediyesi, Çayırköy Mahallesi’nde yıllardır atıl bırakılan 12 dönümlük yere geçtiğimiz Ekim ayında 25 bin çilek fidesi dikmişti. İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet tarafından ekilen fidelerden büyüyen çilekler birinci hasat için hazır hale geldi.

İyi tarım uygulamalarının kullanıldığı bahçeden çilek almak isteyen vatandaşlar, Çayırköy’deki bahçeye gelip istedikleri üzere hasat yapıp topladıkları çilekleri satın alabilecek.

Hasat programına İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Özgür Yılmaz, STK temsilcileri, muhtarlar ve binlerce vatandaş katıldı. Kaldırılan servislerin dışında özel araçlarıyla da bölgeye gelen İzmitliler, yüzlerce metre araç kuyruğu oluşturdu.

Başkan Hürriyet, öncelikli işlerinin belediyeye ilişkin ne kadar kullanılmayan tarım toprağı varsa bu bölgenin tabiat kaidelerine uygun halde takım biçmek olduğunu belirterek, “Bu bir farkındalık ve tıpkı vakitte da halkla bir paylaşma olsun istedik. Bu arazi de geçmişte kullanılmayan ve misyona geldiğimizde ekmeye başladığımız bir arazi. Burada evvel Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz mısır ekmişti. Kocaman bir tarla burası ve çok önemli bir mısır ekimi yaptık burada. Buradan hasat ettiğimiz mısırları silaja dönüştürdük. Hayvancılıkla uğraşan çiftçimize, köylümüze kendi emeğimizle ürettiğimiz mısır silajlarını fiyatsız bir halde verdik” dedi.

Ürünlerin bereketliliğine dikkati çeken Lider Hürriyet, “Hatta o sıkıntı zelzele günlerinde buradaki eserlerin yarısını bölgeye gönderdik. Oradaki köylümüze, çiftçimize, hayvancılıkla uğraşan insanlarımıza nasip oldu. Çok şükür İzmitli üreticinin bir armağanı, bir katkısı oldu depremzedelere. Bu vesileyle de katkısı olan bütün arkadaşlarımdan Allah razı olsun. Mısırları bitirdikten sonra tarla boş kalmasın dedik. Çilek köyü yapalım istedik. Çilek hem de döneminde meskende aileyle daima birlikte afiyetle yediğimiz bir eser. Kentin coğrafyasına uygun kente de yakışan bir eser. Aslında biz uzun vakittir bu çilek tarlasından çilek hasat ediyoruz. Bu hasattan elde ettiğimiz eserleri toplumsal tesislerimizde ve kafelerimizde satışa sunuyoruz. Kendi şirketimiz üzerinden uygun fiyatlı biçimde halkımız aslında temin edebiliyordu. Bir kısmını da Toplumsal Dayanak Hizmetleri Müdürlüğümüz muhtaçlık sahibi ailelere fiyatsız takdim etti” diye konuştu.

Bu defa bu hasadın bir öteki farkındalık oluşturmasını istediklerini anlatan Lider Hürriyet, “Arkadaşlarımızın verdiği emek daha da büyüsün. Hem tarıma hem eğitime, hem kız çocuklarının okumasına hem de üretime dikkat çekiyoruz. Burası daima eser veren bir tarla. Tarlamız 5 dönüm. 25 bin fide ektik buraya. Biz haftanın makul günlerinde eserlerimiz çoğaldıkça yeniden bugünkü üzere servis kaldıracağız. Hafta içi ve hafta sonu peyderpey günde 2 sefer olmak üzere servislerimiz devam edecek. Çileklerimiz epey duyuracağız. Bu aktiflik çocukların toprakla buluşması açısından da çok değerli. O yüzden de onları toprakla buluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklarıyla gelen tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum. Buradan gelecek gelirle kız çocuklarının okumasına da takviye vereceğiniz için hepinizden Allah razı olsun. Şirketimiz üzerinden satışımızı gerçekleştireceğiz. Bu çilekler ilaç olmadan, doğal üretim. Piyasa fiyatlarının altında tutuyor arkadaşlar fiyatlarımızı. Hasadımız iyi olsun, bol bereketli olsun” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir